Návrat z Karlových Varů

Karlovy Vary jsme vynechali, krom záminky, pro kterou jsme jeli tak daleko. Pozoruhodné na městě je a potvrdil mi to i synovec, že zmizel přetlak Rusů, jistě kvůli situaci na Ukrajině. Město tak působí poněkud bizardně s dvojjazyčnými nápisy v jazyce národa, na který se mnoho našich předků spoléhalo jako na ochránce všech Slovanů, ale který nám nic dobrého nepřinesl.

Kouknul jsem se z dálky a za deště na Střelecký mlýn, památný tím, že v něm v roce 2013 při příležitosti jeho znovuotevření jako penzionu hrála světově známá beatová kapela The Sharks

image

Cestou zpět jsem místo původního záměru výstupu na Lovoš (kvůli počasí) zvolil cestu přes Loket, Krásno, tedy spíše krásenskou rozhlednu (náhodou se objevila cestou od někud někam) a Bečov nad Teplou, kde mají v „trezoru“ poněkud konspiračně socialistickou kriminálkou v pustnoucim hradu objeveným Maurovým relikviářem. Cestou jsme potkávali ve velké většině německé turisty.
Zejména Loket s nahoře trůnícim hradem, celý vystavený na ostrohu nad meandrem Ohře spojeném s pevninou jen úzkou šíjí je opravdu turistickou lahůdkou.

image
image

image

Rozhledna nad Krásnem (má krom názvu něco společného se stejnojmenným filmem plným mrtvol?) vypadá jako zmenšenina Babylonské věže, ve kterou se také prakticky za našeho pobytu proměnila. Na parkovišti v sedle pod rozhlednou jsme totiž stáli sami, a společnost krom opuštěných stavebních strojů a nekonečnému množství bílých fleků po stráních – povalujicích se bílých krav nám dělala jen zmoklá příroda s nahoře tekoucí technickou lahůdkou Dlouhým kanálem dříve sloužícím pro splavování dřeva pro okolní cinové doly, téměř zlikvidovaným v minulém režimu Jáchymovskými doly. Když jsme ale byli navrchu rozhledny, začaly se po úzkém schodišti z vnějšku obtočeném okolo kamenného dutého válce hrnout hordy turistů. Turisté se sami sobě pletli, takže bylo možno spatřit, jak se párek německých turistů snaží dálkově odehnat jinou skupinku účastníků zájezdu, lelkujicich a cosi řešicich v popředí plánovaného snímku. Stavba je spojená s nezamestnanosti v regionu v třicátých letech a poválečným vystěhováním našich místních německých spoluobčanů, jejichž potomci se na jejím opakovaném obnovování po nájezdech tuzemských slovanských hord stále podílejí.
image

image

A pak už liduprázdný (neděle večer, půlka září) a hospodami přeplněný Bečov. Je vidět, že opravený zámek s atrakcí, asi celosvětově ceněné památky je turistickou lahůdkou.
image

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s