Malá česká demokracie

Dnes ráno jsem se probudil, a protože jako nastávající důchodce jsem sám pánem svého času, přemýšlel jsem. Přemýšlel jsem o tom, v jakém žijeme zřízení a jak si celá naše společnost hraje na demokracii. Protože je pro mne aktuální téma důchodu, vzpomněl jsem si jak v rámci předvolební kampaně strana(ČSSD), která si říká demokratická ústy svých představitelů Mládka i Sobotky (a nejen jich) vykřikovala, že 2. pilíř nebo-li slovy ČSSZ důchodové spoření spuštěné v té době demokraticky konstituovanou vládou hned po vyhraných volbách zruší. Natolik přitom těmito výkřiky zblbla národ, že při nehorázně mizerné propagaci 2. pilíře se jí povedlo zabránit společnosti přijetí tohoto nástroje přenesení části starosti o důchodové zabezpečení ze státu na samotné občany. Do 2. pilíře vstoupilo cca. 80000 lidí , tento stav se dodnes nemění a výsledkem je, že penzijní společnosti, které do rozjezdu podnikání vložily nemalé prostředky musí nyní řešit co dál, dochází k fúzím (což není samo o sobě nic špatného) a chystají se v případě skutečného zrušení druhého pilíře řádně státu pustit žilou za zmařené podnikání.

Jak to v takových případech bývá, strana křiklounů nevyhrála, převálcoval ji Andrej Babiš se slepeným hnutím ANO. Dnes sice ČSSD stále mluví o tom, že je třeba 2. pilíř zrušit, ale už není předvolební kampaň a v budoucnu se po takovémto kroku začíná objevovat hrozba arbitrážních řízení, takže rétorika začíná být opatrná a termín zrušení se pomalu začíná vzdalovat, aktuálně se hovoří o 2016 až 2017. Babiš přitom již od předvolební kampaně hovořil o tom, že 2. pilíř není špatný a že se měl uděla povinný apod. a podle mého nemyslí zrušení vážně. Klidně se může stát, že se přiblíží další volby a na zrušení se zapomene. Nasvědčovalo by tomu i to, že se ekonimika nadechla a HDP se letos vyvíjí po dlouhé době trochu lépe a tudíž deficit důchodového účtu nebude takový problém pokrýt odjinud.

Zásadní pro mne ale je, jak málo jsou demokratické principy ve společnosti zažité. Máme vládu, parlament, přes ně projde zákon o penzijní reformě a místo aby to bylo politickou konkurencí a společností akceptováno a případně měněno na základě dalších rozhodnutí těchto demokratických institucí, dojde k torpedování rozhodnutí jednáním „demokratů“. Podobné nedodržování pravidel je běžné i ve společnosti a mezi jednotlivci. Máme co dohánět.

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s