Hybridní válka

K tomuhle tématu článek z Echo24.cz a do podobné kategorie se dá zařadit i tenhle protizápadní web  a zřejmě je takových webů víc, většinou bez historie a založených kvůli informační válce Ruska proti západu.

xxx

V souvislostí s událostmi na Ukrajině sleduji krom jiného i facebookové stránky Dmitry Tymchuka, vojenského analytika z Ukrajiny, který na svém profilu zveřejnil před nedávnem odkaz na web http://sprotyv.info/, kde byl publikován článek Hybridní válka .  Po přečtení jsem se musel zamyslet, zda  ve článku popisovaná Hybridní válka v současnosti probíhá jen mezi Ukrajinou a Ruskem, nebo zda v minulosti vyslovená nejapná vyjádření českých politiků, expolitiků, bláznů i jiných obskurních osob nejsou součástí hybridní války rozpoutané i v jiných směrech. Tomu by nasvědčovala i aktivizace a mohutné finanční injekce do rozšiřování působnosti do celého světa podobných hlásných troub jako je Russia Today, nejednou ochotně citovaných našimi sdělovacími prostředky. Do stejného scénáře by nakonec mohly zapadat současné informace o dramatickém postižení českého průmyslu a  dopady na zaměstnanost nejdříve z důvodu sankcí a nyní kvůli krachujícímu rublu . V téhle souvislosti je dobré připomenout, že export z ČR do RF tvoří cca. 4% celkového exportu ČR . Rusko od doby, co byl Lenin odeslán jako časovaná bomba zapečetěným vagónem ze Švýcarska do Ruska, aby tam spáchal největší průšvih lidstva v listopadu 1917 bylo vždy a ještě hodně dlouho bude riziková země. Každý kdo s ni přichází do styku by si to mel uvědomit a s rizikem počítat. A když jeho podnikání má z tohohle důvodu, je do nebe volající brát si zbytek republiky jako rukojmí.

První část Hybridní války již do češtiny přeložil blogger  Andrej Poleščuk , druhou část neautorizovaného překladu přikládám:

  1. Moderní hybridní válka: některá hodnocení Generálního štábu OS RF

Hybridní válku proti Ukrajině zahájila RF nikoliv v dubnu 2014 s počátkem anexe Krymu jak si mnotí myslí. Začátek krymských událostí symbolizuje započetí vojenské komponenty , kterou do té doby Moskva nepotřebovala (ačkoli vše bylo k tomuto vojenskému scénáři připraveno), neboť vše běželo podle plánu. Realizace plánu hybridní války byla započata 14. srpna 2013, odkdy Moskva začala zjevně a masově diskriminovat ukrajinský export do RF a tím začala hospodářsky škodit. Cíl byl očividný – nedopustit podpis Dohody o asociaci s EU a vtáhnout Ukrajinu do Celní únie (Rusko, Kazachstán, Bělorusko). Scénář anšlusu – právě takto je možné nazvat to , co tehdá zamýšlel Kreml. Jeho podstata – získat Ukrajinu bez jediného výstřelu, cukrem a bičem donutit Janukovičův režim udělat nenávratný geopolitický obrat ve stranu Ruska. Létem – podzimem 2013 byl spuštěn režim „Bič“. Povedlo se, Janukovič odmítl Dohodu o asociaci s EU. V listopadu – prosinci byly použit „Cukříky“ (v originále dortíky ) – sliby mnohomiliardových objednávek pro podniky ukrajinského VPK (vojenskoprůmyslového komplexu),  15 mld. dolarů úvěrových zdrojů a „levný“ plyn za 268,5 USD za 1000 kubických metrů. Euromajdan tento scénář anšlusu Ukrajiny rozrušil. Proto v roce 2014 Kreml uvedl do chodu vojenskou složku hybridní agrese a zintenzivnil energetickou složku.

Vojenská operace začala 20.2.2014 – počátek anexe Krymského poloostrova, součásti Ukrajiny Ruskou Federací.

Velmi názornými jsou hodnocení náčelníka GŠ OS RF Valerije Geracimova, která pronesl rok před započetím Krymské kampaně ve svém hlášení „Základní tendence rozvití forem a způsobů použití ozbrojených sil, aktuální úkoly vojenské vědy k jejich zdokonalení“ v únoru 2013: „Ve 21. století se ukazuje tendence stírání rozdílů mezi stavem války a míru. Války již nejsou vyhlašovány a pokud již započaly, vyvíjejí se podle obvyklého vzoru. A samotná „pravidla války “ se změnila. Vzrostla role nevojenských způsobů pro dosažení politických a strategických cílů , které v řadě případů svou efektivností daleko převýšily sílu zbraní. Poměr nevojenských a vojenských opatření je 4:1″. Akcent použíaných metod soupeření se snižuje ve prospěch širokého použití politických, ekonomických, informačních, humanitárních a dalších nevojenských opatření. K novým formám a způsobům vedení války patří „Snížení vojensko-ekonomického potenciálu státu zasažením jeho kriticky důležitých objektů vojenské a občanské infrastruktury v krátkých termínech“.

A tady je část jedné z analýz, která odráží konkrétní použití hybridní války proti Ukrajině a maskuje její vojenskou složku: “ Je třeba postupovat nepřímými metodami … V první řadě je třeba poslat vojenské a občanské specialisty, pracovníky tajných služeb pro vybudování plnocenných institutů vlády na teritoriích nově konstituovaných republik. Dále je třeba vytvořit všechny podmínky pro organizaci dobrovolnického hnutí ze samotného Donbasu a nejen odtud. Zabezpečit pro Odpor Jihovýchodu výzvědné informace, včetně družicových, informace radiotechnické a radioelektronické rozvědky, bezpilotní techniku za účelem taktické rozvědky, prostředky REB (Радиоэлектронная борьба), prostředky zabezpečené komunikace … Je možné dávat zbraně, používané Ukrajinskou armádou a také zahraniční zbraně, aby formálně nikdo nemohl předkládat  Rusku obvinění z ozbrojené pomoci „separatistům- teroristům“. Použít skupiny naší rozvědky a diverzní skupiny (разведывательно-диверсионные группы) k sabotážím strategických objektů protivníka (letiště, vojenské základny, kolony obrněné techniky, diverze proti větším seskupením sil protivníka atd.), zajistit předání informací agenturních zdrojů atd. Tato varianta je optimální a jedině možná.

Hranice mezi vojenskými a nevojenskými hrozbami se rozmazávají. Pokud se hovoří o „nevojenských opatřeních“, nejdůležití mezi nimi jsou energetické zdroje a energetická infrastruktura. Rusko je tradičně energetickým státem, kde jsou uhlovodíky a infrastruktura pro jejich dodávky více  než zbožím.

Tradiční systém obchodních parametrů ( objemy- ceny- dluhy- podmínky kontraktu) není dostatečný pro pochopení toho co probíhý ve  vztazích okolo plynu mezi Ukrajinou a Ruskem. V podmínkách, kdy Rusko vede hybridní válku proti Ukrajině je nutný upravený systém parametrů s doplňující vojenskou složkou, neboť energetická sféra je jednou z front hybridní války.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s