Čest, pravda a svědomí opustily Rusko…

Skoro celý článek blogu ruského filosova a sociologa Igora Čubajse na webu rádia Echo Moskvy, zveřejněného 31.1.2015.

 

… V srpnu 1939 po vstupu do koalice s Hitlerem a společném přepadení Polska se Stalin stal iniciátorem II. světové války. Ale za dva roky, následkem „Věrolomného napadení“ SSSR posílenou Říší byl Sovětský svaz donucen vstoupit do antihitlerovské koalice. Ke konci II. světové války bylo součástí koalice 53 států a jako její člen SSSR zvítězil.
Nezapomeňme přiznání Stalina „Bez pomoci USA a Anglie by Sovětský svaz nevydržel nápor 3. Říše a prohrál by v této válce. Členství v demokratickém svazu států bylo nicméně pro totalitní režim nepřirozené, proto již v březnu 1946 v odpověď na únorové vystoupení Stalina Churchil pronesl výrok o „Železné oponě“ a změně vztahů se Sovětským svazem.
Pod vedením „velikého managera“ náš národ ztratil 27 miliónů životů, to je více než všichni naši nepřátelé, všichni naši spojenci i celé Rusko za celou tisíciletou historii dorhomady. Sama Vlastenecká válka běžela paralelně s obnovenou občanskou válkou, které se účastnilo více než milion lidí.Velká a bezesporná výtězství byby jen v historickém, dosovětském Rusku!

Vysvětlují nám, že přehodnocovat historii je nepřípustné, že je to úděl nehotových, lživých politikářů. Souhlasím s tím, ale s upřesněními.

Za Mikuláše II. si Stalin odpykával trest za nebezpečné kriminálně-politické zločiny, za jeho vlády bylo žádoucí ho považovat za „velikého vůdce a učitele“, za Chruščova byl označen za „viníka masových represí, narušitelem leninských norem stranického života“, což se poněkud zvláštně označovalo „kultem osobnosti“, za Brežněva bylo 17 let zakázáno použít v hromadných sdělovacích prostředcích jméno Stalina, za Gorbačova a Jakovleva „Stalin prováděl nejtěžší zločiny z nepříliš pochopitelných příčin, možná zapříčiněných psychickým onemocněním“. No a nyní – je viník i vůdce – zároveň. Copak řeknou zítra?

Ještě nějaké příklady „přehodnocování“? Do Pěrestrojky všichni věděli, že „tajný dodatek“ ke smlouvě Stalina s Hitlerem nebo jak se používalo v SSSR – o paktu Molotova – Ribbentropa (dohoda o stanovení budoucí hranice rozdělení Polska, na které se zastavila po vpádu do Polska armády hitlerovského Německa a Stalinova Polska)- neexistoval a existovat nemohl. Podobné mohou říkat jen „nejhorší nepřátelé sovětské vlády, falzifikátoři světové leninské politiky naší strany“. Během Pěrestrojky byl podpis tajného dodatku oficiálně přiznán, zákonodárci ho ocenili negativně. Dnes řada oficiálních propagandistů opět tvrdí – protokol nikdy neexistoval!
1979 – rozhodnutí sovětského vedení o vstupu vojsk do Afganistánu – byla internacionální pomoc bratrskému afghánskému národu.
1990 – II. Sjezd zastupitelů SSSR – „rozhodnutí o vstupu vojsk zasluhuje morální i politické odsouzení“.
2014 – 15 zastupitelé Klincevič a Rada federace vyhlásili potřebu přehodnocení vstupu vojsk do Afghanistánu…
O nedávném přehodnocení důvodů předání Krymu, považovaného za zákonné od roku 1951, o přejmenování Něvského prospektu na Prospekt 25. října a potom opět -na Něvský, Vjatky na Kirov, Únorovou revoluci a Říjnový převrat ve velkou ruskou revoluci atd. a podobně je možno hovořit velmi dlouho.

Závěr spočívá v tom, že historii nepřepisujeme, prostě žádnou nemáme! Požár v INIONu, to je přeci národní intelektuální centrum! Ani prohlášení primátora, ani prezidenta? Je potřeba vytvořit občanský fond znovuobnovení! Byl jsem tam v pondělí, týden neutekl a na mém stole jsou dvě knihy z té knihovny… První myšlenky – pročpak se tam večer před požárem vyměnila ochranka, hlídači. Nevím proč jsem si vzpomněl jak velmi dávno, v 60tých letech ve Lvově hořela hlavní knihovna, hořela třikrát. Ve třetím případě hasiči nepřijeli …

Vláda tvrdí, že sankce proti Rusku by byly přijaty v každém případě, i když „Krymjenáš, i když Krymnenínáš…“ Pokud bychom měli hovořit o „ekonomických úspěších“ vlády, bylo by spravedlivější spíš hovořit opačně. Experti, např. akademik Vladimír Kvint, on půl roku před rozpadem SSSR předpověděl ekonomický krach Svazu, ještě do Krymu označili – rok 2017 – jako poslední rok existence ruské ekonomiky, pokud nepřijdou reformy. V SSSR, za Stalina, se nepřítelem národa stal sám národ. Dnes máme opět okolo nepřátele – extrémisty, neonacisty, banderovce … Je nepřijatelný politický systém, který nemůže existovat bez nepřítele, který stále znovuvytváří jeho obraz. Tento systém je ve skutečnosti nepřítelem. Vláda oznámila, že začíná stavět železnici kolem Ukrajiny. To je ale otevřené přiznání strategické porážky projektu „Novorossija“! Němci po válce (je naučili a oni se naučili!) žijí v míru a přátelství se všemi sousedy a nejen s nimi. … Jejich hlavním přístavem je – holandský Rotterdam, tam je nejpohodlnější cesta… a u nás je cesta do vlastního Kaliningradu a z Kaliningradu- do velkého Rusky – velký problém. Do Baltických států a z nich – s vizem, do Gruzie, … do Ukrajiny… Každý národ má vedení jaké si zaslouží, … jestli je ovšem čestně a svobodně vybráno. Romanovci: od problémů roku 1612 – k Velikému státu, 1/6 pevniny.

Cesta současníků – třeba s bombou, a zůstat mohou bez země. Šance Ukrajiny – začít reformy a přejít k epoše Znovuzrození, my pokračujeme v epoše vymírání (Возрождения/вырождения). O dalším humanitárním konvoji. Před rokem nás ujišťovali – Donbass krmí celou Ukrajinu, západ země – to jsou banderovci a nemakačenkové. Teď se ukázalo, že DNR nemůže nakrmit ani samu sebe. Nebo je to jako v sovětské anekdotě: “ Na Sahaře se rozhodli budovat socializmus. Nejdřív to bylo trpěno. A potom, … potom někam zmizel písek.“

Převzato z webu Rádia Echo Moskvy http://echo.msk.ru

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s