Okupace Ukrajiny Ruskou armádou není na pořadu dne

Článek Reuters z 11.2.2015

 Analysis & Opinion | The Great Debate

Nikoliv, okupace Ukrajiny Ruskou armádou není na pořadu dne.

By Maxim Eristavi

February 11, 2015

Tags:

donetsk | european union | Luhansk | Russia | Ukraine

voják

A Ukrainian serviceman patrols the area as people stand in line to receive humanitarian aid near a delivery point in the government forces-controlled town of Debaltseve, Donetsk region, Feb. 6, 2015. REUTERS/Maxim

The battle for east Ukraine is getting nastier by the day. Pro-Russian rebels, believed  to be reinforced by Russian troops, are successfully pushing back against the Ukrainian army in an attempt to take over strategic transport and energy hubs, like Debaltseve and Mariupol, for the sake of making their self-proclaimed state more sustainable.

 

Stovky tisíc civilistů podél východoukrajinské frotnové linie byly zasaženy brutálním bojem. Smrtelná daň rapidně roste: přes 5000 lidí zemřelo na Ukrajině od započetí bojů na jaře 2014. Ukrajina říká , že v zemi je 9000 ruských vojáků, dalších 50.000 je na hranici připravených kdykoliv vstoupit. Rusko popírá jakoukoli vojenskou přítomnost, ačkoliv nevylučuje možnost, že ruští dobrovolníci mohou uvnitř země operovat. Množství zpráv od zahraničních , ukrajinských a i ruských žurnalistů tvrzení Kremlu zpochybňuje . Podle nich ruská vojska skutečně na východní Ukrajině bojují.

 

V tváří tvář této situaci jsou oficiální vládní činitelé Ukrajiny a veřejnost v zásaděnadšeni ze zpráv, že US se zabývají myšlenkou na vyzbrojení země.

 

V obavě o svou budoucnost chce porevoluční Ukajina stabilní přísun západní vojenské podpory, včetně smrtících zbraní. Mnozí na Ukrajině věří, že je to jediná cesta jak zabránit totální okupaci Ruskem.

 

Ale buďme realisty. Nukleární Rusko utrácí ročně 50x více na svou armádu než Ukrajina, a má asi tak 4x víc vojáků a 6x víc vojenských letounů. Je schopno obsadit Ukrajinu během dnů. Kijev je pouhých 120 mil od ruské hranice. A ačkoli nikdo neví jiestě co se děje v mysli ruského presidenta Vladimíra Putina, okupace Ukrajiny není na pořadu dne, alespoň nyní. Místo toho to vypadá, že krycí invaze na východní Ukrajině slouží Rusku mnohem lépe: drží Ukrajinu na pokraji kolapsu, bere zemi a jejím potenciálním investorům jakýkoliv pocit stability bez užití vojska, které by vyžadovala invaze.

 

Vyzbrojení Ukrajiny nezmění veliký vojenský nepoměr země vůči Rusku. Pokud ovšem nejsou západní spojenci ochotni vyhodit 70 mld. USD ročně. Tolik by stálo vyrovnat se Ruské armádě. Nalézt tyhle peníze není snadné. Ukrajina má těžké časy, potřebuje okolo 15 mld. USD aby zabránila defaultu (krachu) v tomto roce. Je důležité, že válkami unavené Spojené státy, připravující se k prezidentským volbám 2016 se sotva mohou pustit do vojenského angažmá v další zemi.

 

Zároveň řešení tohohle problému je mnohem složitější než jednoduše zajistit Ukrajině zbraně. Země je zpustošená korupcí, a její politický systém a ekonomika je ve zmatku. Jakákoliv vojenská podpora by měla být podmíněna efektivními reformami. Bez toho by bylo vyzbrojení Ukrajiny nezodpovědné – bylo by to stejné jako dát zbraň podvodníkovi.

 

Ukrajinská armáda je take široce vnímána jako prolezlákorupcí a nekompetencí. Je také údajně infiltrována Ruskými tajnými službami. To také může být bez ohledu na silnou patriotickou rally tlačící proti Rusku důvodem, proč byly hlášeny rostoucí počty Ukrajinců vyhýbajících se odvodům. Ukrajinští lídři znají problém a slíbili vyčistit armádu. Můžeme na to dát Ukrajinské vládě půjčku. Přest to po téměř 25 letech vlády kleptokracie může trvat roky. Válka nepomáhá.

 

Ještě víc, nejsou žádné známky, že by existoval nějaký časový plán pro případné rozmístění US armády na Ukrajině, ponecháme-li stranou zda to US skutečně zamýšlejí. State Department může jen testovat vody pokusy zastrašit Rusko od dalších kroků.

 

Pokud by to opravdu bylo v plánu, stejně by to pravděpodobně nefungovalo. Sledovali jste v poslední době ruská media? Nejpopulárnějším příběhem, který právě koluje(a také nejveselejším příkladem ruské propagandy) je příběh o Putinovi „schopném zlikvidovat NATO jediným telefonním rozhovorem.“ Drsnější rétorika skutečně pomáhá Putinovi více roztáčet domácí podporu jeho kromům, a to zároveň posiluje jeho výroky, že západ se vměšuje na Ukrajině.

 

Ruský lídr bude nepochybně používat vojenskou hrozbu ze západu jako podporu své pozice, že země NATO jsou agresoři, pokoušející se zadusit Rusko rozšiřováním své vojenské přítomnosti na jeho hranicích.

 

Jsou jen dvě cesty jak zastavit Ruské pokusy neviditelně ovládat Ukrajinu. Posílení Ukrajiny tlakem na vládu k zavedení nejpotřebnějších reforem. Účinná antikorupční opatření je třeba zavést ihned pro odstranění zbytků ukrajinské kleptokracie. Obecná nedůvěra a frustrace z podvodníků na všech úrovních ukrajinské byrokracie byla jedním z hlavních původců sentimentu ve východních ukrajinských provinciích. Rusko jich velmi dobře využilo. Zároveň by měl Západ pokračovat tlaku na ruského medvěda skrze ekonomické sankce – vždy je možné je v případě potřeby zvýšení tlaku dále zvýšit.

 

Existuje mnoho citlivých a efektivních opatření, které mohou západ podpořit pro zlepšení situace. Poskytnutím více zbraní a munice této nebezpečné části světa není ani jedním z nich.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s