Nejlepší nebo nejbezpečnější důchody na světě?

V Aktuálně vyšel článek v názvu nesoucí „Nejlepší“, v textu pak „nejbezpečnější“, což se opakuje i u souhrnné tabulky. Podle toho jsme v žebříčku nejbezpečnějších důchodů mezi prvními dvaceti.

Krom toho, že je tabulka vzata z originálních TOP30, asi ani jedno slovo nevyjadřuje to co index GRI neboli Global Retirement Index měří.

Index zahrnuje 20 výkonových indikátorů seskupených do 4 podindexů vypočtených na základě dat získávaných z různých organizací a akademických zdrojů, přičemž se berou na zřetel místní charakteristiky starších důchodových demografických skupin za účelem ohodnocení a porovnání úrovně životního blaha v penzi v různých zemích z celého světa.

První index vyjadřuje zdravotní stav, a přístup ke kvalitním zdravotním službám. Další vyjadřuje přístup ke kvalitním finančním službám, včetně uchování hodnoty úspor. Třetí index hodnotí čistotu a bezpečné životního prostředí a poslední hodnotí jak na tom jsou důchodci s dostatečností materiálních prostředků ke komfortnímu životu. Jak je vidět, nejlépe vypadá index zdraví, dost to může odpovídat očekávanému věku dožití v současné době, který je 78 let – vyšší než u Slovenska nebo Maďarska. U financí i dalších paramettů je to spíše bledé.

GRI TOP 30 COUNTRIES

 

Celkové hodnocení ČR je na dalším obrázku. Stojí za to zmínit, že v blízké budoucnosti bude země čelit zásadním výzvám a schopnost je překonat může mít zásadní vliv na blaho důchodců v zemi.

Zhoršující se bankovní bilance s rostoucím podílem ztrátových  bankovních půjček (téměř 6% v roce 2015) spolu s rostoucím dluhem veřejných financí a vysokou mírou nezaměstnanosti mohou podkopat finanční bezpečnost a materiální zabezpečení současných a budoucích důchodů.

Tak jakpak to je s českými důchody? Jsou a zejména budou nejlepší nebo nejbezpečnější?

 Nejlepší místa pro penzi 2015

Nejlepší místa pro penzi z různých hledisek

Kompletní report 2015

GRI 2015 CR

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s