Reinstalace win8.1

13.4.2015 16:00

Docela jsem se naštval. Mám ssd disk, start jsem míval běžně pod 20 sec. a najednou více než těch 20sec trval jen náběh do přihlašovacího okna. Mohl bych odinstalovávat, vypínat procesy při startu apod., ale windows mám nainstalované již od oficiálního uvedení Windows 8 zvýhodněným upgradem z původních Vist, proti XP, které jsem musel přeinstalovávat každého půl roku je to sakra rozdíl a tak je asi načase instalaci absolvovat znovu. Ještě jeden důvod pro novou instalaci tu myslím je, blíží se vydání nové verze Windows 10, podle preview to vypadá, že by byla chyba nepřejít, takže bude dobré, když bude systém svěží 🙂 Je to ale veselá historie. Moje licence je odvozená z nejvyšší verze Vista Ultimate, která se prodávala za někde tuším okolo 7000 Kč (nekupoval jsem ji, dostal jsem náhodou krabici darem :-)) . Upgrade na Window 8 stál krátce po uvedení okolo 800 Kč, po roce to ovšem již bylo okolo 3000 Kč – stále je řeč o krabicové verzi, kterou můžete smazat a nainstalovat na jiném stroji (s Windows 8 jsem tohle neověřoval, mám je stále na svém nejvýkonnějším pc).

Pikantní na všech upgradech je, že původní Product key z Vist byl nahrazen novým po koupi upgrade na Win 8  a ten byl změněn dalším tehdy zdarma doinstalovaným upgradem do verze Pro (s Windows Media Center – to jsem si ještě myslel, že někdy budu chtít něco nahrát z tv :-))))) takže jaký je aktuální Produkt Key „Jen bůh ví“ jak zpívali ondyno Olympici.

Na zjištění Product Key existuje nástroj, kdepak jsem ho schoval.  Jo mám ho v hromadě Portable aplikací, jmenuje se Advanced Tokens Manager. Zkusím to.  Aplikace se neinstaluje a uloží do podadresáře v místě, kde je uložena zálohu Product Key. Uvidím, zda to bude fungovat.

Screenshot 2015-04-13 16.15.14

Teď jdu pátrat po programech, které mám bez instalace v systému uložené na rychlém ssd disku kvůli rychlému startu. Zcela jistě je to simulátor X-plane, který z normálního pevného disku startuje snad týden. Pro srovnání start nyní 54 sec, přitom nenačítal scenérii, nenašel instalační dvd a tak moje letadlo posadil doprostřed moře 🙂 Má 18 GB (aniž bych měl nainstalováno nějak mnoho scenérií, proti standardu jen LKPR , balík pražských objektů a několik malých letišť. Kopírování bude trvat asi 12 min. Windows jako obvykle přehánějí, kopírování trvalo zřejmě díky ssd jen 5min a 10 sec.

Zkopíroval jsem si okno, ve kterém se zobrazují nainstalované programy, to jen abych někdy v budoucnu mohl najít cože jsem to měl nainstalované. Většinu z programů zcela jistě nepoužívám 🙂

Screenshot 2015-04-13 15.52.00

Dlužno ovšem podotknout, že ne všechny programy jsou nainstalované na ssd, některé, u kterých není rychlost rozhodující jsem instaloval na disk D:, takže z toho asi vyplynou některé komplikace. Pro jistotu si uložím adresáře Program Files, složení se může hodit. Použiji na to TreeSize Free, struktura adresářů se dá vytisknout. No potěš pánbůh tam toho je. Navíc v Program Files 32b a 64b na C: a ještě Program Files na D:

Screenshot 2015-04-13 16.19.22

Teď jdu pátrat po datech. Přestože se snažím mít přemístěna data ze systémového disku jinam, Windows nebo některé programy přesto úporně ukládají data systémový disk, chtějí mi zabránit, abych C: prostě jednoduše smazal. Ale já chci !!! Kupříkladu knihovna Dokumenty. Mám ji přesměrovanou na E:

Screenshot 2015-04-13 16.29.08

Stejně to mám i s Obrázky, Videy i s Hudbou. TreeSize mi ale ukazuje 43 GB dat v adresáři Users. Nejvíc toho obsadil Pinnacle, vyhrává zlatou medaili. Sice to nechápu, ale může to jít všechno k ďasu. Až budu Pinnacle znovu instalovat, zřejmě se podívám na počáteční nastavení, kdoví jak to je. Protože nevím, co tam je dál uloženo, zřejmě to nepotřebuji a tak to smažu. Jsem odvážný.

Jak budu instalovat? V poslední době již prakticky nepoužívám instalační dvd. Obvykle obraz nainstaluji na flashku a z ní provedu instalaci. Myslím, že časy dvd vypalovaček již skutečně odchází do ztracena.

Obrazy instalačních disků se dají stáhnout z webu Microsoftu, věřím, že jsou aktualizovány po důležitých updatech, to ověřím. Dá to vždy trochu hledání, ale vím, že Microsoft poskytuje instalačky na svém webu. Pomohl mi server Howtogeek , je tam způsob, který jsem doposud nezkusil – pomocí Windows Installation Media Creation Tool. Prográmek smaže vše na flashce a nainstaluje spustitelný obraz.

Screenshot 2015-04-13 16.53.38Screenshot 2015-04-13 16.58.41

Screenshot 2015-04-13 16.53.52

Screenshot 2015-04-13 16.54.03

Screenshot 2015-04-13 16.56.03

Ještě jsem hodně zvědavý, co udělají moje cloudy poté co smažu disk C: Takže si radši i Dropbox i OneDrive zazálohuji, nevím jak mám nastavenou synchronizaci :-(. Je to povedená historie, OneDrive ukládá zdrojové soubory do příslušného adresáře v Users pod původním názvem SkyDrive :-))) Dropbox je rozumnější, mám ho na jiném disku, takže s ním problémy nebudou. Radši jsem si ale celý Users zkopíroval, místa mám dost. Třeba to někdy smažu.

Ještě jsem si uložil rozložení disků, kdoví co to udělá po smazání.

Screenshot 2015-04-13 17.24.57

 

Ještě změním rozlišení z tří na jeden monitor, na kterém instalaci budu provádět. To bude taky zajímavé 🙂

Komplikace, v biosu mi nejde wifi myš Logitech, takže zkusím usb. Klávesnice také bůhvíproč nejde. Klasika. UEFI DualBIOS nefunguje, místo toho se mi zobrazí krásně modrá obrazovka, ještě navíc na jiném monitoru než jsem čekal :-). Již jsem s tím dříve zápasil a vím, že to dělá nějaké usb zařízení. Takže odpojuji postupně. Nejdřív externí zvukovku Lexicon Alfa.  Nic. Vytahuji scanner a ještě jeden kabel usb, který vede bůhvíkam, to zase bude porod to tam znovu zastrkat, někde vzadu pod stolem, nevejdu se tam 😦 Ale už jde bios. Hurá. Ovšem není vidět flashka.  Je to klasika, je vidět pokaždé v jiném usb portu. Přehodil jsem ji tam, kde ji vidím obvykle ve windows a objevila se.

image

image

image

Snad jsem na nic nezapomněl , jdu na to. Restart a boot pomocí F12 z instalačního media. Proklikal jsem se do volby zda opravit či nainstalovat. Opravoval jsem to již hodněkrát, takže nainstalovat. Chce to Product Key. Teď se uvidí, zda záloha nahoře funguje. A je to tady. Není to Product Key pro instalaci. Musím jít hledat, zda něco najdu. V krabici je nefunkční kopie instalačního disku s nějakým Product Key. Bingo, DVD je nefunkční, ale klíč funguje.

image

Kdepak, nedaří se. Zřejmě jsem měl původní instalaci na HDD a po doplnění SSD jsem upgradoval a nyní to na SSD nejde nainstalovat. Zformátoval jsem SSD, smazal jsem systémovou partyšnu na druhém disku, odpojil jsem disky, o kterých jsem věděl, že jsou z dřívější doby. Nic. Odpojil jsem všechny disky krom ssd na který se snažím instalovat. Nic. Takže jsem vygooglil, že musím disk nastavit místo bootování z mbr do nového UEFI GPT.

image Gx

Nastavit se to povedlo, ale výsledkem je po zapnuti pc série pípnutí a černá obrazovka. Tento způsob léta za se mi poněkud podivný.
Už je tma, nechal jsem to totiž odležet. Nedá se nic dělat, resetuji bios a pomocí utility Rufus dělám bootovací flashku tentokrát z iso obrazu, Rufus je osvědčený prográmek narozdíl od instalačního programu Microsoftu. Musel jsem však již vlézt pod stůl a vytrjat všechny kabely, pc hodit na stůl a povytáhnout obří grafárnu, jinak bych se k baterce a resetovacím pinům biosu nedostal.
S tvorbou instalační flashky už mne ale zachraňuje záložní pc, protože můj hlavní se tváří jako když se podaří zcihlovatět smartphone:-).
Tentokrát již instalace probíhá beru problémů ovšem opět v režimu mbr, ale je již 21.00 a tahle zábava mne už přestala bavit. Jedinou radost mi dělá stát čistého pc, do kterého jsem zatím nahrál jen pár základních programů jako je Chrom, vlc, 7zip apod. pomocí http://www.ninite.com. Doporučuji.

Hlavní je, že pc teď startuje jako zamlada. Do přihlašovací obrazovky to trvá 25 sec. a to ještě většinu času start stojí ještě před úvodním pípnutím biosu,

 

Proc se nepodařilo nainstalovat disk v režimu GPT mi zůstane utajeno do příští reinstalace, kterou očekávám tak za dva roky. Mezi tím snad zjistím zda můj hw tuhle schopnost ještě nepodporuje nebo soudruzi z NDR (já) někde udělali nějakou chybku :-)))) Pak bude start jistě ještě rychlejší.

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s