Windows 10 jsou téměř zde: Tady najdete co byste měli vědět

Ještě k níže zmiňovaným verzím Windows 10 . Termín vydání Windows 10 Mobile vypadá na září – říjen.

Článek ze serveru Howtogeek

Windows 10 jsou téměř zde: Tady najdete co byste měli vědět

Screenshot 2015-05-31 11.23.39

Windows 10 budou uvolněny 29.7.2015 Microsoft je již propaguje uživatelům Windows 7 a 8.1 s použitím upozornění v systémovém panelu. Bude to bezplatný upgrade a pravděpodobně bude dobrý i pro uživatele Windows 7 i 8.

Microsoft chce dostat na všechny existující stroje s Windows stejný operační systém, poskytující standardizovanou Windows platformu a prosadit „univerzální aplikace“ nabízené prostřednictvím Windows Store. Po zmatku s Windows 8 vypadají Windows 10 docela dobře.

Ano, budou bezplatné (pro většinu lidí)

Windows 10 bude bezplatný upgrade, předpokládá se, že váš počítač běží na Windows Service Pack 1 nebo Windows 8.1. To platí, pokud provedete upgrade na Windows 10 během prvního roku. Nebudete muset zaplatit ani halíř :-). Pokud pomineme nějaké obtíže s online instalací, nebudete muset zaplatit nic. Kdykoliv během prvního roku upgradujete na Windows 10, budete moci používat Windows 10 a dostávat updaty po „celou dobu podpory.“

Pokud máte starší počítač s Windows Vista nebo dřívějšími verzemi, bezplatný upgrade neobdržíte. Můžete ale koupit nový počítač, pokud máte tak starý. Pokud máte upirátěnou kopii (“non-genuine“) Windows, budete moci provést upgrade – ale stále budete mít “non-genuine” nelegální kopii Windows 10.

Pokud si stavíte vlastní nový počítač, nebo koupíte kopii Windows 10 pro spouštění ve virtuálním stroji, budete muset zaplatit 110 USD za Windows 10 home nebo 199 USD za Windows 10 Pro. Pokud budete chtít provést upgrade starého počítače na Windows 10 po prvním roce a uteče vám bezplatná nabídka, budete muset za kopii Windows také zaplatit – pokud Microsoft neprodlouží nabídku.

Jak provést Upgrade

V momentě uvolnění Windows 10 budete mít možnost provést upgrade přes Windows Update. Microsoft rozesílá aplikaci „Get Windows 10“, která vás vyzve k “rezervaci” vaší kopie Windows 10 , a toto upozornění uvidíte (již by mělo být vidět pozn. o.k.) vpravo dole v systémovém panelu počítačů s Windows 7 SP1 a Windows 8.1 . Ano, to že vám upozornění na Windows 10 vyskakuje na systémovém panelu je pravé a nefalšované upozornění od Microsoftu. Do stávajících Windows je přidáváno přes Windows update.

„Reservace“ vaší kopie Windows 10 vám zajistí to, že váš systém stáhne Windows 10 chviličku před datem vydání. Tím se vyhnete stahování mohutného instalačního balíku v době, kdy to bude dělat většina ostatních. To bude jako byste si natáhli hru nebo film před jejich uvedením na trh.

Pokud plánujete upgradovat hned jak budou Windows 10 uvolněny, zarezervujte si je. Není to ale nutné – budete moci provést upgrade kdykoliv během prvního roku. Rezervace vám pouze ušetří nějaký čas stahování. Microsoft po uvolnění Windows 10.pravděpodobně zpřístupní webové stránky, které vás krok za krokem provedou procesem upgrade .

I když by upgrade neměl vymazat vaše osobní soubory, je vždy důležité dělat zálohy . Pokud máte hardware nebo programy, které nechtějí s Windows 10 pracovat, aplikace, kterou spustíte upgrade by vás měla informovat o možných problémech, na které můžete narazit.

Co je nového – a měl bys upgradovat?

Microsoft chce, aby pro obojí uživatele, jak Windows 7 tak i Windows 8.1 stálo za to provést upgrade. Windows 10 jsou postavené na základě Windows 8, nabízí vylepšení jejich desktopu Microsoft ale oslabil nejvíce nenáviděné prvky Windows 8. Postranní panel (The charms bar) je pryč. Vyskakovací menu Start je zpět – defaultně obsahuje živé dlaždice, ale můžete je odstranit, pokud chcete. „Modern UI“ nebo-li tzv. „Metro“ prostředí je nyní určeno jen pro speciální tablet mod, a všechny aplikace běží v oknech na ploše tak jak je běžné u PC. Pokud používáte Windows 8 na přístroji bez dotykové obrazovky, je to ohromné vylepšení. Prostředí plochy má opět svůj význam.

Pokud jste používali Windows 7, dostanete přístup ke všem vylepšením z Windows 8 s prostředím, které je mnohem lepší. Windows 10 obsahuje další užitečné vlastnosti, včetně přepínače virtuálních plocha také vylepšenou příkazovou řádku, což by mělo uživatelům Windows 7 udělat velkou radost. Nový prohlížeč Microsoftu „Edge“ je novým defaultním browserem, takže i ti uživatelé, Windows, kteří pracují s defaultním browserem budou mít daleko lepší zážitek z brouzdání. Poslední verze Internet Exploreru zase nebyly tak špatné, ale Edge je stále velkým vylepšením. Microsoft integroval i asistentku Cortanu – pokud jste ovšem v některé z podporovaných zemí ( v češtině asi jen tak nebude – o.k.). Windows 10 jsou vybaveny dalšími užitečnými vylepšeními a – na rozdíl od některých otravných vlastností, které se objevily ve Windows 8 – mohou být vypnuty, pokud je nebudete chtít používat.

Microsoft také nastavuje Windows Store pro uživatele desktopů s Windows 10 , takže ty zkrášlující nové „univerzální aplikace“ nyní běží v oknech desktopu a mohou být opravdu užitečné. Je jeden důvod, proč jsou Windows 10 zdarma – vytvoří se ohromná platforma pro vývojáře aplikací, kteří mohou cílit stejným software na všechny uživatele Windows.

Plány Microsoftu s Windows 10

Microsoft razí myšlenku, že Windows 10 budou jiné než předchozí verze, a jsou také nazývány „poslední verzí Windows.“ Microsoft plánuje vydávání pravidelných updatů, které budou vylepšovat Windows 10 a přidávat vlastnosti – i když tohle tvrdil také o Windows 8.

Microsoft plánuje, že WIndows 10 budou posledním zásadním upgradem operačního systému, který podstoupíte a nové vlastnosti a vylepšení budou pravidelně vydávány přes Windows Update místo čekání na jednou-za-pár-let vydanou novou verzi. Even many of the included applications will be updated separately via the Windows Store.

Windows 10 vypadají jako dobrý upgrade. V současnosti – méně než dva měsíce od očekávaného data vydání je Windows 10 preview stále ještě dost chybové. Za předpokladu, že Microsoft stihne za těch pár týdnů Windows 10 nablýskat, budou Windows 10 cenným a doporučeným upgradem.

Ano, zůstávají tam dlaždice, univerzální aplikace a vlastnosti spojené s Microsoft účtem (hotmail/outlook)- ale můžete se jich zbavit, pokud je nebudete chtít. Všechny tyhle nové vlastnosti jsou integrované do Windows prostředí, a je to lepší než boj s nimi v prostředí Windows 8.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s