Ropa Ropa Ropa

Kdopak je největším producentem ropy ve světě? Není to již dávno Rusko, není to Saudská Arábie. S ohledem na to, že mnoho světových dodavatelů ropy jsou státy nepříliš nakloněné USA, mnohé z nich jsou přímo nepřátelé Spojených států. Proto USA před již časem došly k tomu, že místo krmení nepřátelských režimů americkými dolary je třeba podpořit produkci nafty doma. A aniž by to někdo zaznamenal, proběhla v USA břidlicová revoluce. USA se tak staly energeticky nezávislé a navíc se posunuly na první místo v produkci ropy. Vzhledem k masivním investicím do nových technologií dnes produkce barelu ropy v USA stojí méně než 60 USD. Spolu s neklesající produkcí amerického spojence Saúdské Arábie to způsobuje, že  ceny nafty se pohybují  na těchto úrovních.

Tento týden pravděpodobně dojde k rozhodnutí o odstranění sankcí proti Iránu a na trh se dostanou další miliony barelů ropy denně. Takže je jasné, že cena ropy klesat nebude. A příprava terminálů na čerpání zkapalněného plynu na pobřežích Atlantiku naznačuje, že brzy dojde i na odvolání zákazu  exportu této suroviny z USA, zákazu z doby velkých ropných krizí.

Pic kozu do vazu. Ruský rozpočet již dávno nepočítá s cenou ropy 20USD jako před lety, ale 120 USD. Takže je jasné, co způsobí takto masívní pokles ceny. Obama nemusí zbytečně cenit na Rusko zuby, může spokojeně ignorovat V.P. Ekonomika ruský režim potopí. A příznivci spikleneckých teorií o tom, že všechny události na Ukrajině jsou vyvolány snahou USA  o získání surovinových zdrojů vypadají srandovně.

PS Větrné elektrárny, sluneční elektrárny….  V USA existuje nějaký Elon Musk, někde jsem tu o něm již psal. Tak tenhle člověk se svými kumpány začne příští rok dodávat do Evropy elektroautomobily za nějakých 30000 EUR a celou Evropu vybaví stanicemi pro nabíjení automobilů, které umožní dojezd auta cca. 300 km. Vypadá to, že spotřeba benzínu evropskými automobily bude hodně padat. V USA to přitom funguje tak, že nabíjecí stanice fungují bezplatně, vše je součástí pořizovací ceny automobilu a pomocí vozu TESLA již přejedete celé USA od východu na západ. Pokud automobil potřebuje rychle nabít, zajede k „čerpačce“ a tam mu za manipulační poplatek prostě vymění vybitou baterku za nabitou. Žádné čekání. Raz dva. O SolarCity jsem tu již psal.

Elon Musk

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s