Nabíjení telefonů (mimo USB-C a Apple Lightning)

Delší dobu mi lezlo na nervy, že ani trvalé připojení telefonu (Note 3) na zásuvku v automobilu při běžící navigaci nestačí přístroj dobíjet. Přímo naopak, při dlouhé cestě docházelo zcela neomylně dříve nebo později k vybití a hlavně nečekaně k vypnutí telefonu. Speciálně v provozu v centru některého velkého zahraničního města to řidiči způsobuje minimálně minitrauma.

Soudruzi z Číny mi dodali udělátko, pomocí kterého jsem se pustil do zjišťování co a jak.

Naměřené výsledky jsou níže, tady uvedu závěry, ke kterým jsem došel.

  • Nejrychlejšího nabíjení docílíte, pokud přístroj při nabíjení můžete vypnout. Proud tekoucí do přístroje je konstantní, ať jede přístroj naplno, nebo je vypnutý. Pouze ve vypnutém stavu jde většina proudu z nabíječky na nabíjení baterie.
  • Telefon reguluje nabíjecí proud tak, že je po většinu nabíjení konstantní, pouze při přiblížení ke 100% začne nabíjecí proud klesat. Při zapnutém přístroji proud z nabíječky nemusí klesnout, záleží na zapnutých funkcích telefonu.
  • Autonabíječky s více USB výstupy označenými různými hodnotami proudu (obvykle 2,1 a 1 A) dávají z obou výstupů stejný proud. Stejné je to i u síťových nabíječek s více USB vývody, které mám k dispozici. Opět jsem nezaznamenal rozdíl mezi porty označenými 1A a 2,1 A.
  • Značkové kabely USB 3 stejně jako kabely k externím harddiskům dokáží dodat největší proud. USB3 však použil pouze u některých telefonů Samsung a brzy od tohoto experimentu ustoupil
  • Dají se najít i USB2 kabely s vyšším proudem. Z těch co mám k dispozici je raritní USB2 kabel značky UMIQU, který i přes USB2 dokázal dodat téměř stejný proud jako značkové USB 3 kabely.
  • USB porty počítače se velmi liší, USB 1.0 a USB 2.0 umí do 0,5A, USB 3.0 do 900 mA a  spec. pro nabíjení určené porty USB do 1,5 A. Na druhou stranu některé porty PC dokáží telefon nabíjet i když je PC vypnuté.
  • Jestli mohu doporučit, je lepší najít silnou nabíječku na 220V nebo do auta než experimentovat, který z USB portů je ten pravý. A u notebooku můžete mít vůbec problém volný port najít.
  • I nabíjení se vyvíjí, čím novější přístroj vlastníte, tím rychleji ho pravděpodobně dokážete nabít.
  • U delších kabelů má i délka vliv na dodávaný proud. Můj odhad je, že záleží na konstrukci kabelu a průřezu napájecích vodičů, které má kabel k dispozici.

Další vyčtená moudra:

  • Telefon můžete přes USB kabel nabíjet v jakékoliv nabíječce s USB výstupem. Volte tu, která inzeruje nejvyšší nabíjecí proud. Telefon se nedá zničit. To platí i pro tablety a další přístroje s USB napájením.

Další informace o USB napájení a konstrukci vodičů a o USB 3 a USB 3.1.

A naměřené výsledky. Nikdy jsem nedosáhl max. hodnoty nabíjecího proudu ke 2 A.  Přisuzuji to nikoliv nabíječkám, ale přímo ovládacím obvodům telefonu.

kabely USB

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s