updt. Evropa a Střední Východ

Mezinárodní zločinec, čekista  Putin si užil hvězdnou chvilku, Obama mu podal ruku a půl hodiny s ním jako sobě rovným probíral aktuální problémy ***v kuloárech setkání G20. Putin se všemožně snaží obsadit do  role jednoho z hlavních účastníků koalice proti IS, aby se zapomnělo co provedl před tím a byly zrušeny sankce. Zatím se mu vždy co si zamanul podařilo prosadit i když si o něm západní státníci myslí jen to nejhorší.

Putin Obama

Zatímco se celý svět vyrovnává s krvavou lázní vprostřed Evropy a vzdává pocty nešťastníkům, kteří byli ve špatnou chvíli na špatném místě, na Ukrajině se chystají pohřbít další 4 své vojáky, kteří byli zabiti včera za znovu propukajících bojů při průniku komanda z Donbasu. Kde jsou dnes ekonomické problémy Řecka. Pozornost Evropy se dávno stočila na uprchlickou vlnu a nyní na chvíli přeskočila na pařížskou tragédii . O Ukrajině se již ani nemluví, rozkladným působením Moskvy se tam pomalu vrací pořádky podobné tomu co bylo před útěkem Janukoviče. Nikdo již nepočítá, kolik lidí vlastně na východě Ukrajiny – což je stále Evropa – zemřelo od té doby, kdy tam z Ruska začali pronikat neidentifikovaní ozbrojenci. Postupně k jejich AK-47 a novějším přibývaly zbraně většího kalibru a tahle horečka skončila u raketometů  Buratino a jako třešničky na dortu u systému BUK, kterým nakonec byl sestřelen malajský boeing na lince MH17.

Napadá mne otázka, jaký je rozdíl mezi lidmi se zbraněmi a bez označení na Ukrajině a lidmi se zbraněmi a bez označení v Paříži? Zdá se, že Daesh (IS) převzal účinný  prostředek, kterým Rusko uchvátilo Krym a potom násilím oddělilo Donbas, a chystá se s ním budovat světový chalifát, kdekoliv se mu zlíbí.

Právě uskutečněný přepad Paříže by ale neměl nikoho překvapit. Již v srpnu upozorňovaly tajné služby USA na to, že IS se bude snažit přejít od atentátů vlků samotářů (taktika Al Kajdy) k útokům, které postihnou velká množství lidí. Všechny nabízející se cíle od Eiffelovy věže až po židovské školy byly a jsou chráněny přítomností vojáků v plné zbroji. Kambodžská restaurace nebo koncertní hala se ale z takové ochrany těšit nemohly.

Ještě ve čtvrtek americký prezident sebevědomě prohlásil, že problém ISIS je „zapouzdřen“ na svém území (doslova: U.S. strategy against ISIS has „contained them,“ but not yet succeeded in its effort to „decapitate“ ISIS leadership.). V odpověď  zazněly výstřely a výbuchy v Paříži. Dosavadní poměrně mírný přístup k teroru ISIS skončí  a možnou reakcí Západu bude přímý útok a zničení centra IS, města Raqqa. Problémem je, že IS je zamíchaný mezi civilní obyvatelstvo. A druhým problémem je, možnost, že právě útok doma si IS přeje, protože mu umožní získat další stoupence a vyvolat další vlny násilí na Západě.

Odhady obětí některých konfliktů:

Sýrie občanská válka od roku 2011 ****        – 250.000 (k 15.10.2015)

Daesh (IS, ISIS, ISIL) **                                       -9.400 (za 1.-8.2014 a většinou Muslimů)*

Východní Ukrajina                                             -7. 000

Nigeria  2014    (Boko Haram)                            – 6600

 

 

PS 20:59 BBC oznámilo, že francouzská letadla udeřila na IS ve městě Raqqa.

*údaje převzaté z odkazu resp. reportu  Úřadu pro lidská práva při OSN ze září 2014, zahrnuje oběti v Iráku, způsobené nejen IS, ale IS v nich byl hlavním aktérem. Materiály OSN vychází s velkým skluzem a souhrnná čísla za celý střední východ atd. snad ani nikdo nechce vědět.

**The New York Times zveřejnili 14.11.2015 aktualizovaný přehled útoků IS.

*** 17.11.2015 Dodatečně byl zjištěn tajný agent Slavy Rabinoviče, odposlouchávající celý rozhovor obou státníků. Video  a to co podle agenta řekl Obama Putinovi:

  1. Ty bankovní účty, o kterých se bavíme může odblokovat pouze Ministerstvo spravedlnosti USA. Juknul jsem na ty podklady, a nemyslím si, že budou vůbec někdy odblokovány. Navíc, běží aktivní vyšetřování, které vede přímo k  Vám Mr. Putin.
  2. Pokud 31.12.2015 nebudou splněny Minské dohody a ukrajinsko-ruská hranice nepřejde pod kontrolu Kijeva a Moskvy tak jak to má být  (nepřejde – o.k.) , očekávejte nové sankce a nejen od USA, ale i od EU.
  3. Máme nevyvratitelné důkazy o přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině (dnes jsou odhady několik desítek tisíc mužů – o.k.) a Vy je musíte okamžitě odvolat. Tyhle důkazy budou použity proti Vám, Mr. Putin, a proti Ruské Federaci u mezinárodních soudů. Pokračování jejich nezákonné činnosti na území Ukrajiny USA považují za mezinárodní terorismus a pokud je okamžitě neodvedete, jen to obvinění zesílí.
  4. Jsem seznámen s předběžnou verzí druhé zprávy o MH-17, která bude zveřejněna za několik měsíců. Tahle zpráva může vést k mezinárodním zatýkacím rozkazům nejen vůči panu Girkinovi, ale i vůči vám Mr. Putin, a také vůči panu Šojgu, Matvienko atd. podle seznamu.
  5. Ještě jednou říkám: ani USA ani naši spojenci v NATO se nedají zastrašit vašim atomovým vyhrožováním Mr. Putin. Opakuji vám ještě jednou: Vy a vámi zastoupená RF již nebude vyhrožovat celému světu vašimi atomovými zbraněmi. Pochopil jste.

 

image

„Tak co Vladimíre Vladimíroviči, nechtěl byste si společně zabojovat s nějakým terorismem?“

**** Od března 2011 několik dalších následujících měsíců byly hlavní stranou konfliktu v Sýrii, která zabíjela syrské civilisty, vládní síly reprezentované bezpečnostními složkami, armádou a lokálními milicemi. Fronta al Nusra oznámila svůj vznik 24.1.2012 a poté začaly postupovat kurdské síly PYD. IS oznámil svůj vznik 9.4.2013; dva roky poté, co nepokoje začaly. Podrobně tady a zde je report ke konci října 2015 a tady dva obrázky:

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s