Uvnitř 2 miliardového (USD) válečného stroje IS

zdroj CNNmoney

Víme jak ISIS platí za svou vládu teroru.

ISIS kupuje bomby a platí bojovníky  miliardami dolarů, získaných z ropných polí, nerostných dolů a bank pod jeho kontrolou. ISIS rovněž ukládá daně lidem, kteří žijí na jeho území v Iráku a Sýrii.

ISIS si sám nahrabal až 2 miliardy dolarů v roce 2014 .

CNNMoney hovořil s  vojenskými vědci a finančními vyšetřovateli a prozkoumal desítky zpráv o ISIS, od Ministerstvo financí USA, Ministerstva obrany, Organizace spojených národů, britské vlády a několika výzkumných ústavů zabývajících se terorismem.

Společně ukazují, proč je ISIS tak silný. Zapudil starý model Al-Káidy  spoléhající se  na bohaté dárce v Arabském zálivu. Místo toho je islámský stát samofinancujícím se silným útvarem.

Odborníci tvrdí, že ISIS dotuje chleba pro veřejnost. Vojáci podle kongresových služeb výzkumu berou od 400  do 1.200 dolarů měsíčně, plus 50 dolarů stipendium pro své ženy a 25 dolarů na každé dítě. Podle vyšetřovacího týmu výzkumníků OSN mohou vysoce kvalifikovaní inženýři a technici vydělat více než 1.500 dolarů za měsíc .

„Islámský stát je rozhodně nejlepší finančně dotovaná teroristická organizace v historii. Je to možné zejména kvůli jeho schopnosti řídit neřiditelný prostor,“řekl Andreas Krieg, vojenský odborník na London King’s College v Kataru.

Dále najdete, jak  za to všechno ISIS platí.

Daně: více než $360 milionu za rok

Obrovské množství peněz pochází od 8 milionů civilistů, kteří žijí a pracují na území obsazeném bojovníky ISIS. Vše je v IS zdaněno. Podle Ženevského střediska pro bezpečnostní politiku:

ISIS říká, že  všechny daně jsou zakát, islámské náboženské almužny podobné křesťanským desátkům.

Ale ISIS také vydírá své obyvatele na každém kroku. Školáci musí platit měsíční poplatky: 22 dolarů pro žáky základní školy, 43 dolarů pro starší děti a 65 dolarů pro univerzitní studenty, podle vědců z Kongresu. Toto jsou poplatky, které dříve obyvatelé nemuseli platit.

Kdesi mezi  $200 – 1.000 dolarů vybírá ISIS při cestě po iráckých cestách na své území.

Existuje i zvláštní daň pro Křesťany,  obdobné mafií  vybíraného „pojištění ochrany“ zvané jizyah. Oficiální časopis islámského státu hrdě hovoří o „impozantním jizyah.“

ISIS se také přišel na to, jak aplikovat zvláštní daně na stahování peněz od legitimní irácké vlády, podle Financial Action Task Force, která sleduje financování terorismu. Existují také zaměstnanci irácké vlády,  žijící v severní části země, kterou obsadil ISIS. ISIS těmto zaměstnancům umožňuje  jít vyzvednout své platy do nedalekého města Tikrit . Platí ale 50 % daň z příjmů na cestě zpět na území ISIS.

A pokud se pokusíte odjet z území ISIS , řekněme, navštívit rodinu? Podle Ženevského střediska pro bezpečnostní politiku Islámský stát požaduje 1.000 dolarů odjezdovou daň a dočasně zastaví  všechny vaše nemovitosti – jen pro případ, že máte v plánu odjet natrvalo.

Dohromady tyto daně a poplatky přinesly v roce 2014 360 milionů dolarů , podle studie odborníků na terorismus, Jean-Charles Brisarda a Damiena Martineze. Odhadli, že by v roce 2015 mohly být ještě vyšší – až 800 milionů dolarů.

ISIS lze také ždímat peníze z mnoha podniků působících v tomto regionu. ISIS kontroluje jednu třetinu irácké pšenice a ječmene, podle organizace OSN pro výživu a zemědělství . Často krade zemědělské stroje a pronajímá je zpět zemědělcům.

Teroristé také převzali obrovské fosfátové doly, zařízení na výrobu fosfátů a síry a cementárny. Dohromady mohou generovat více než 1,3 miliardy dolarů ročně, podle Brisarda a Martineze. ISIS může nárokovat něco z toho nebo všechno, potenciálně zdvojnásobit nebo ztrojnásobit své příjmy z daní a  z vydírání.

„Nejcennějším aktivem ISIS a těžištěm je území, které drží v Iráku a Sýrii. … Zabrat jim toto území je to nejdůležitější, co můžeme udělat, „řekla Linda Gambhir, vojenský vědec v Institute for the Study of War.

Ropa: 500 milionů dolarů ročně

ISIS ukradl ropné vrty a rafinérie. Nemá ale znalosti ani vybavení k vytížení zařízení na plnou kapacitu.

Čísla jsou nade vše. Ale nejlepší odhady říkají, že ISIS v roce 2014 vyráběl okolo 50 000 barelů denně, méně než polovinu potenciálu regionu. A to stále ještě stačilo na cca. 1,6 milionu dolarů denně, podle OSN.

Mezinárodní sankce zabránila ISIS prodávat tento olej legálně, tak se uchýlil k neregulovaným podzemním trhům. Nebylo to ale těžké. ISIS se napojil na dlouholeté pašerácké trasy, které byly nastaveny již v 90-ých letech. Tehdy je Saddám Husajn využíval k obcházení sankcí Organizace spojených národů.

ISIS těží ropu z obsazených studní. Prodává ji prostředníkům za čtvrtinu tržní ceny. Když v loňském roce stála ropa  80 dolarů za barel , ISIS ji prodával za 20 dolarů za barel, podle Financial Action Task Force.

ISIS prodává ropu svým nepřátelům. Syrský diktátor Bašár al-Asad potřebuje ropu aby mohl vyrábět elektřinu na jeho část země. Američany podporovaný syrská opozice potřebuje ropu pro pohon motorů.

ISIS to nevadí, zatím k tomu své nepřátele doslova podněcuje, protože jeho cílem je  financování expanze  Islámského státu – v libovolném směru – řekla Christina Schori Liang, vyšší úředník Geneva Centre for Security Policy.

„Musí udržovat válečnou ekonomiku v běhu, protože legální ekonomiku nemají ,“ řekla. „Problém s válkou je, že všechno je hodně neurčité. Budou bojovat ve dne a domlouvat kšefty v noci. “

Minulý týden Rusko veřejně obvinilo tureckou vládu, že  mlčky umožňuje   nelegální obchod s ropou, přinášející každý den 1,5 milionu dolarů za ropu  dodávanou do Turecka . Turecký prezident tato tato tvrzení popřel.

Zatímco je ropa stále významným zdrojem příjmů ISIS, není to již číslo jedna podle US  Ministerstva obrany . Nálety koalice vedené USA , zahájené v září 2014 vážně ochromily schopnost ISIS dopravovat a rafinovat ropy. 8,573 útoků podle ministerstva obrany zasáhlo 260  cílů „ropné infrastruktury“ , stejně jako tisíce bojovníků, budov a zařízení.  V říjnu zásahy pomohly irácké armádě získat od ISIS zpět obrovskou rafinerii Bayji rafinerie.

Bez masivních rafinérských zařízení se ISIS uchýlil k použití malých a mobilních rafinerií, které mohou produkovat až 500 barelů denně. Ale koalice je bombarduje také. Za 45 dní před 21. říjnem zasáhly dálkově pilotované letouny, americké bombardéry a Saúdské tryskáče  30 z nich.

Nyní ISIS může vyrábět a pašovat jen  zlomek toho, co bývalo. Pád cen ropy tento příjem ještě dál omezuje.

Rabování bank: od 500 milionů  1 miliardy dolarů

Když ISIS získá nové území, přebere kontrolu nad bankami. V roce 2014 islámský stát ukradl bankám až 1 miliardu dolarů právě  tímto způsobem, podle US Ministerstva financí. „Důležitější je ale, že tento zdroj příjmů není obnovitelný,“ řekl státní zástupce.

Ale, tato  jednorázová injekce peněz udělala z ISIS nejbohatší teroristickou organizaci na planetě.

ISIS zachází jinak se soukromými a jinak se státními bankami. Snaží se vybudovat fungující zemi, takže potřebuje zachovat určitý pocit normálnosti pro lidi kteří tam uvízli. ISIS se například  nedotkne peněz v soukromých bankách  –  raději zdaní hotovost, kterou z nich lidé vybírají.

Pobočky irácké Centrální banky ale byly  vypleněny. Když loni ISIS obsadil irácké město Mosul, zmocnil se odhadem 450 milionů dolarů v hotovosti a zlatě v místní pobočce centrální banky.

Výkupné za únosy: 20  až 45 milionů dolarů ročně

Americký novinář James Foley byl unesen v roce 2012 a ISIS požadoval 132 milionů dolarů. Chtěl 200 milionů dolarů za dva japonské rukojmí, Kenji Goto Jogo a Haruna Yukawa. Ani jedna země nezaplatila, a oba byli podle zveřejněného videa zavražděni .

Většina zemí se drží rezoluce OSN, že nebude financovat teroristy tímto způsobem – za žádných okolností.

Učinit takové rozhodnutí je bolestivé. Neplať  a členové rodiny mohou sledovat jak jejich milovaných umírá. Zaplať, a koupíš teroristům zbraně, které zabijí tisíce dalších. Navíc jim dáš podnět  udělat to znovu.

Ale některé národy výkupné platí. Jeden po druhém, Foleyho spoluvězni v Raqqa v Sýrii byli propuštěni, protože jejich země za ně zaplatila. Francouzští, italští a španělští rukojmí byli osvobozeni podle vyšetřování New York Times z loňského roku.

ISIS v roce 2014 tímto způsobem  vybral  20 až 45 milionů dolarů , podle US Ministerstva financí.

Ale drtivá většina  unesených a mučených lidí nejsou zahraniční humanitární pracovníci a novináři. Jsou to místní asyrští Křesťané  a Jezídi.

Jezídi žijí v regionu a mají své vlastní náboženství. ISIS je trestá za to, že nejsou sunnitskými muslimy. ISIS pravidelně unáší Jezídské rodinné příslušníky a pak žádá 3.000 dolarů, které platby přes noc, podle Ženevského střediska pro bezpečnostní politiku. ISIS unesli stovky asyrských Křesťanů, někdy je uvolnili za 1.700 dolarů za každého, podle AFP.

„Únos – pro – výkupné“ je méně lukrativní část teroristického podnikání ISIS. Ale „značkový“ přístup ISIS k únosům  – a všemu ostatnímu  –  je jen další znamení, že  Islámský stát se snaží zasloužit si své jméno, řekl Ola Johan Kaldager. Je pensionovaným zpravodajským důstojníkem, který založil E-14, Norskou obdobu týmu speciálních operací CIA.

„Stále mluvíme o Islámském státu jako o  teroristické organizaci. Ale musíme o nich mluvit jako o státu. Nyní je to stát,“řekl Kaldager. „Mají svou vlastní ekonomiku, hraniční kontroly, celnice, daňový systém. Bude velmi těžké se jich zbavit v blízké budoucnosti.“

dřívější článek Financial Times

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s