Joe Biden v ukrajinské Vrchní radě

Věci v Ukrajině se vyvíjejí podivně. Možná i proto tam zajel US Vice Prezident Joe Biden. Celý projev je obdivuhodný a možná si ho ukrajinští poslanci vezmou k srdci. Jedna část je důležitá i pro celý svět:

Prezident mne požádal koncem zimy 2009, abych jel do Evropy, promluvit na Mnichovské konferenci a vysvětlil principy, kterými by se měla řídit naše administrativa; základní prvky americké zahraniční politiky Obamovy-Bidenovy administrativy. A co jsem tehdy řekl nyní zopakuji.

„Řekl jsem – nebudeme uznávat u žádného národa žádnou sféru vlivu. Suverénní státy mají právo dělat svá vlastní rozhodnutí a vybírat své spojence Tečka. Tečka.  Ve 21. století národy nemohou — a my jim nemůžeme dovolit překreslovat hranice silou. Tohle jsou základní pravidla. A pokud se nám je nepodaří udržet, budeme toho velmi litovat. Rusko tato základní pravidla porušilo a nadále je porušuje. Dnes Rusko okupuje suverénní území Ukrajiny. Dovolte mi abych to řekl  krystalicky jasně: Spojené státy neuznávají, nebudou uznávat a nikdy neuznají pokus Ruska anektovat Krym. Je to takto, tak prosté. “ Neexistuje žádná omluva. A tak jak Rusko nadále posílá přes hranici své lupiče, své vojáky, své žoldáky tak  Ruské tanky a rakety stále zaplňují Donbas. Separatistické síly jsou Moskvou organizovány, řízeny a přijímají odtud rozkazy. Z Moskvy. …. Spojené státy a Evropa budou udržovat tlak, dokud Moskva nesplní své závazky z Minské dohody. Přestože je vidět nějaký postup ve snižování napětí, nebude žádné uvolnění sankcí dokud Rusko nesplní všechny své závazky z Minské dohody. A mimochodem mohu dodat, že si nemyslím, že ruští lidé plně rozumí tomu co Putin dělá. Proto se snaží doma tak dlouho schovávat přítomnost ruských sil zde ve vaší zemi. Těžké zbraně musí být vyvedeny od linií fronty. OBSE musí zajistit plný neomezený přechod. Rusko musí separatisty dotlačit k uskutečnění voleb podle ukrajinských zákonů a standardů OBSE a odvolat nelegální volby, které se právě chystají. Rukojmí držené Ruskem a jím podporovanými silami musí být vráceny. Ruské oddíly musí odejít. Ukrajinská strana hranice se musí vrátit pod kontrolu Ukrajiny. Pokud toto vše opravdu všechno splní, teprve potom má i Ukrajina závazky, které musí splnit, včetně amnestie pro ty, kteří nespáchali hrdelní zločiny; přenesení správy na Donbas. Ale jasně jsme Rusku i světu řekli, že další zpožďování a přešlapování je neakceptovatelné. Včetně voleb na Donbasu. Musí být uvolněn plný dostup k médiím. Ukrajinským politickým stranám musí být umožněno otevřeně soutěžit. Musí být zajištěn plný přístup, bez obstrukcí OBSE monitorovací misi. Musí být zajištěn přístup k volbám všem lidem, kteří opustili své domovy a žijí kdekoliv na Ukrajině. A všechny zbraně musí být pod uskladněny a pod dohledem OBSE. Toto se stane pouze pokud Rusko splní své závazky, pokud Rusko odehraje svůj part.  Pokud se tak stane, musíte splnit svou část. Protože to je nejjednodušší cesta jak udržet Donbas v Ukrajině, zakončit konflikt a znovu obnovit suverenitu Ukrajiny a její teritoriální integritu.

 

 

updt 16.12.2015 Varování Joe Bidena (v tom samém projevu) , že Ukrajina je nejkorumpovanější demokracií v Evropě nebylo bezdůvodné. Síly minulosti se spolčily s některými lidmi, kteří přestáli Majdan a žádné reformy, tolik očekávané celou Ukrajinou se v podstatě nekonají. Nejhorší situace je v korupci. Čerstvou aférou je polití šéfa oděsské amdministrativy Michaila Sakašviliho vodou, které uskutečnil ministr vnitra Arsen Avakov poté, co M. Sakašvili obvinil premiéra Jacenjuka (toho co se nedávno vznášel s kyticí růží nad řečnickým pultíkem) z korupce – „Lituji, že je nutno nazvat premiéra zlodějem , ale ještě více lituji, že to je pravda.“

M. Sakašvili je bývalý prezident Gruzie, který prakticky zlikvidoval většinu korupce v zemi a po prohraných dalších volbách byl vynucen z Gruzie utéci. Prezident Ukrajiny ho pozval, zajistil mu i ukrajinské občanství a poté byl ustanoven do čela Oděsské gubernie a tam statečně s korupcí a starými pořádky válčí. Je třeba říci, že Sakašvili sám je zvláštní typ člověka, ani Gruzínci, ani Rusové, ani nakonec Ukrajinci na něj nic nenajdou, protože kdyby něco bylo, Rusko by to zcela jistě vyšťouralo. Čeká se na to co udělá prezident. Má jen 3 možnosti: 1. odstranit Sakašvili – to by byla nejjednodušší, ale zcela jistě nejhorší varianta. 2. podat demisi. 3. nejtěžší a nejsprávnější, přes Vrchní radu se pokusit donutit odstoupit celou vládu. Podle ústavy nemá jinou možnost.

 

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s