OTEVŘENÝ DOPIS KADYROVU

Pochybuji, že se tady ví o blízkém spolupracovníku Borise Němcova Iljovi Jašinovi (*1983). Je téměř nepochybné, že za jeho zabitím stáli lidé v Čečensku, je jen otázkou nakolik jednali na zakázku, nebo jen ve snaze zalíbit se pánovi  Kremlu. Tak jak atmosféra v Rusku houstne nejen z důvodů ekonomických problémů, dochází čím dál více i ke konfliktům vlády s opozičními politiky a publicisty. Vraždu jednoho z největších oponentů současného režimu se daří již skoro celý rok „nevyšetřit“, přestože se stala na dohled kamer vysoce střeženého Kremlu, na mostu, který je neustále pod dohledem tajných služeb. Ilja Jašin nyní otevřeně vyzval k rozhovoru vládce Čečenska, které se pozvolna stává neovladatelnou a tedy bývalou součástí Ruska.

 

Ramzane Achmatoviči,

jmenuji se Ilja Jašin. Jsem blízký přítel a spojenec v únoru zavražděného Borise Němcova.

Jsem do detailu obeznámen s okolnostmi tohoto zločinu a jsem názoru, že stopy likvidace mého soudruha vedou přímo do oficiálních úřadoven Grozného. Navíc jsem přesvědčen, že politický režim, který jste vytvořil v Čečenské republice je hrozbou nejen pro kritiky současné vlády, ale i pro národní bezpečnost Ruska.

Poslední dobou jsem se věnoval práci na odborné zprávě, která se tomuto problému věnuje. Chci však, aby závěrečný text byl objektivní.

V říjnu jste pozval „na čaj“ Žanu Němcovou, poté co požádala o vaše pozvání k výslechu ohledně případu vraždy svého otce. Jsem připraven přijet do Grozného, navrhuji vám abyste se se mnou setkal. Bez čaje i dalšího sentimentu – otevřeně a veřejně. Mám řadu otázek, které se vám zcela jistě nebudou líbit. A chci vám tyto otázky položit, hledíce vám přitom do očí. Pojďme si promluvit jako muž s mužem.

Ve vašich sdělovacích prostředcích vás ukazují jako člověka, který se nebojí přímého rozhovoru o nepohodlných otázkách. Doufám, že tuto reputaci potvrdíte .

Čekám na Vaši odpověď.

Ilja Jašin

 

PS odhaduje se, že v Sýrii na straně IS bojuje okolo 3000 bojovníků z Ruska, zejména z Čečenska. Tihle lidé k cestě do těchto končin obdrželi oficiální cestovní pasy.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s