Polonium-210

Kdo by to byl řekl. Polonium-210 je vzácný izotop, 97% ho vyrábí v reaktorech vojenských závodů v Rusku. Je to velmi toxický izotop, přímý kontakt není možný kvůli okamžité otravě. Aby ho bylo možno použít jako jed přimícháním do čaje, je z něj nejdříve potřeba udělat rozpustné tabletky se speciálním potahem. Takže pro výrobu polonia potřebujete atomový reaktor a pro použití jako jed je zapotřebí farmaceutická továrna. Jinak se vám to nepodaří.

Ještě jednu charakteristiku tenhle izotop má – nedá se změřit běžnými geigerovými měřiči záření. Pokud se člověk tímhle jedem otráví, není radioaktivní běžným způsobem. Vyzařuje totiž záření alfa a dá se zjistit jen alfa-spektrometrií, která se běžně nedělá. Po otravě člověk umírá se symptomy nemoci z ozáření, přestože chybí radiace.

Vypadá to potom tak, že když otrávený zemře a provede se alfa-spektrometrie, stopy polonia se najdou všude. Poté co se podařilo odhalit příčinu otravy v první odhalené takto provedené vraždě, zjistilo se, že svítilo všechno kde se vrah vyskytoval. Od vypínače v hotelovém pokoji po sedačku v taxi nebo křeslo v letadle. A čajovna, kde pili čaj se změnila v docela malý Černobyl.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s