Aleppo

Asi takhle. Zatímco už i náš PREZIDENT blábolí o 150 melounech výkupného za nešťastné holky co vlezly kam neměly, zatímco se propírá horem dolem trapárna okolo výměny libanonského teroristy za 5 českých chlapů co dělali v Libanonu bůhví co, případně máme opět v hlavních titulcích Babišovy evidenční pokladny,  v části Aleppa a okolí na severu Sýrie se malér mění zvolna ve velký malér. Celý západ kouká a pod vedením nerozhodného Obamy a k potěšení našich nácků nechává bez větších protestů ruské letectvo masakrovat vše co se hýbe. Asad nemá pěchotu, která by byla schopna město dobít a tak aby město mohl ovládnout, nezbývá než ho srovnat se zemí, protože povstalci, kteří město ovládli někde v roce 2012 odtamtud prostě neodejdou . To se ruským letadlům shazujícím „přesné“ kazetové bomby daří.

Výsledek je takový. Před nedávno uzavřenou tureckou hranicí se tísní několik desítek tisíc Syřanů, kterým se před bombardováním podařilo uprchnout. Asadova armáda je v těchhle místech již 15 km od hranice. V obklíčeném Aleppu je údajně několik set tisíc civilistů odříznutých od světa a zásobování. Tím jak hrozí humanitární katastrofa, narůstá možnost angažování se vnějších sil – západních, Turecka případně arabské koalice.

Pokud by k pokusu o vybudování humanitárního koridoru nebo o deblokaci obklíčených povstalců došlo, je velmi pravděpodobný mohutný konflikt. A přípravy k němu již probíhají. V Černém a Kaspickém moři probíhá vojenské cvičení, vojska Jižního vojenského okruhu RF jsou v plné pohotovosti. Tahle cvičení nejsou zaměřena proti Ukrajině, která má svých starostí dost, probíhá tam vládní krize a v Moskvě se pravděpodobně rozhodli, že stačí počkat a Ukrajina se sama rozvalí.

Nikdo neví jak bude reagovat Turecko. Dnes Erdogan ostře kritizoval Obamu a USA (po právu) protože na Středním východě v posledních letech dělali jednu botu za druhou a dopustili, že v Sýrii Rusko vyhrálo. Na území Turecka je odhadem 2,5 milionů uprchlíků, kteří se kdykoliv mohou dát na cestu do Evropy. Desítky tisíc jsou před hranicí Turecka a kdykoliv by se hranice otevřela, mohou se připojit. Nemluvě o dalších stovkách v obklíčeném městě.

Nezbývá mnoho času, je nutné na Putina tlačit a donutit ho k jednání, neboť jinak hrozí opravdu konflikt. Jednoduché řešení nemá ani Erdoganův problém s Kurdy.

Pozn.

Aleppo je největší syrské město. Válka v Sýrii (všimněte si, kde se tu vyskytuje Islámský stát?) vygenerovala 1/4 milionu mrtvých (počet je pravděpodobně podstatně vyšší), více než 4,5 milionu uprchlíků, dalších 6,5 milionů uprchlíků ve vlastní zemi, a destabilizace Evropy masivním náporem terorizovaných lidí uvidí další ohavnosti spojené s agonií Aleppa.

zdroj

R. Cohen Syrská ostuda Ameriky

P. Felgengauer Rusko začalo přípravu k velké válce

 

Situace v celé oblasti Aleppa je mnohem složitější, na severu od Aleppa je oblast obydlená Šiíty, kteří byli také od roku 2012 obklíčení sunitskými povstaleckými frakcemi a k nimž se včera http://www.syriahr.com/en/?p=44052 humanitární pomoc.

Soros je toho názoru, že Rusko je pro západ větší nebezpečí než IS.. Putin podle něj výfuk situace, kterou sám vytvořil a masivním bombardováním podporuje proud migrantů do Evropy s cílem co nejvíce ji rozdělit. Ruská ekonomika podle něj nejpozději v roce 2017 zkrachuje. Do té doby je velmi pravděpodobný rozpad EU, pokud nebudou přijata mimořádná opatření. Mnoho evropských politiků stále trpí utkvělou představou, že s Putinem se dá vyjednávat.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s