Brusel

Vše o posledních atentátech

Vzpomínám si na 11. září 2001. Někdy po poledni, seděl jsem tehdy u pc v práci, v Liberci stejně jako v New Yorku svítilo slunce a do mailu mi přišla bleskovka o tom, že do budovy WTC narazilo  letadlo. Byla to úplně první zprávička a podle podobných předchozích případů jsem si pomyslel něco o nějakém frajerovi, který to mezi mrakodrapy nezvládl a zapíchl se Cessnou do skla budovy.

Nebyla to Cessna a nebyl to frajer. Padly první tisíce obětí v dosud nevyhlášené válce s terorismem. Tehdy jsme ty nevinné mrtvé ještě počítali a ta tragédie byla nějak cítit i tady.

Od té doby křížů na symbolickém hřbitově přibývá a asi už nikdo nedokáže říci, kolik lidských životů v téhle válce vyhaslo.  Kolik lidských osudů skončilo předčasně, marně a zbytečně vinou jiných lidí, kteří našli smysl života ve zbabělých a odporných sebevraždách s co možná největšími následky pro své okolí. Kolik dalších osudů bylo těmito událostmi trvale poznamenáno.

Nyní tu máme další neštěstí. Je mi líto dalších obětí. A mám hrozný pocit, že  společnosti, které o sobě říkají „vyspělé“ nemají žádný recept, jak se s tímhle zlem vypořádat.

Včera v Bruselu, ve městě a zemi odkud se nedávno vypravili vrahové na řádění do Paříže došlo k selhání všech bezpečnostních opatření a následně i totálnímu chaosu bezpečnostních a záchranných služeb. K mrtvým zavražděným atentáty jistě přibyli další, kteří se nedočkali pomoci kvůli zmatku, který v Bruselu panoval.

Přemýšlím nad tím, jaký mají tyhle události smysl.  Čím je poháněno tohle zlo,  kde bere palivo ta odporná touha škodit okolí , jestli existuje nějaký konkrétní začátek, zdrojová chyba. Nebo je to jen touha po moci některých jedinců, maskujících se vírou nebo jinými „ušlechtilými“ motivy.

Zlo je v lidech. A vždycky dokáže na svou stranu získat vojáky, kteří ho ve jménu zla šíří. A recept proti zlu nemáme a bojím se, že  ani nehledáme.

PS tyhle poslední atentáty mi připadají nějak divné. Je podivné, že  k nim došlo v místech, kde probíhaly razie jako následky událostí v Paříži. Očekával bych, že útoky proběhnou někde nečekaně jinde. Možná se o tom někdy dozvíme víc,  možná budeme překvapení jejich příčinou.

A ještě citát od anonymního belgického protiteroristického policisty, který řekl reportérovi webu Buzzfeed: „Prostě nemáme dost lidí na to, abychom sledovali cokoli jiného [než mezinárodní džihádismus] a upřímně řečeno nemáme potřebnou infrastrukturu na to, abychom pořádně vyšetřovali nebo monitorovali stovky jednotlivců podezřelých z teroristických kontaktů, ani abychom pracovali na stovkách otevřených případů, které máme. Je to doslova nemožná situace a je to velice vážné.“

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s