Zálohování fotek

Aktualizováno 23.4. 2016 

Fotky Google vs. Picasa Web

Již více věcí je jinak. Na začátku května končí podpora Picasy, fotografie nahrané prostřednictvím tohoto správce do do picasaweb.google.com zůstanou nadále přístupné přes Google Photos.  Nové fotografie je sem možno nahrávat nejjednodušeji prostřednictvím uploadu:upload

Automatizované ukládání záloh je také možné. Na adrese https://photos.google.com/apps stáhnete aplikaci pro automatizované zálohování z PC nebo smartphonu.

Google Photos Uploader

Po stažení je nutno instalátor spustit a v jednom z dialogových oken nastavit kvalitu záloh a zálohované adresáře nebo externí media a fotoaparáty. Uploader automaticky dokáže fotografie zmenšit, potom je kapacita zálohování neomezená. Tohle zálohování má jedinou výhodu. I když o originály fotek v PC přijdete, stále vám zůstanou alespoň zmenšené kopie na Fotografiích Googlu. Pokud byste chtěli zálohovat v plné (Původní)  kvalitě, budou vám fotografie postupně ubírat zdarma přidělenou kapacitu na serveru Googlu – sdílenou nejen fotkami, ale i maily , dokumenty Googlu apod. Za rozšíření kapacity nad zdarma přidělovaný objem je nutno si připlatit. Ke cti Googlu je třeba podotknout, že se tento objem neustále i když pomalu zvětšuje. Z původních 10 GB (resp. ještě méně) mám dnes schránku na Googlu velikosti 17 GB.

zálohování

Podrobnější nastavení Google uploaderu je možné provést dodatečně kliknutím pravým tlačítkem na ikonu Zálohování fotek vpravo v systémové liště . Je zde možno zvolit i ukládání v RAW  a PNG, ale to zřejmě provedou jen zájemci o placené zálohování originálů.

nastavení

 

Pro ty co se s fotkami uloženými na původním úložišti nehodlají rozloučit kvůli jejich organizaci, popiskám apod. zůstanou alba nadále dostupná, nebude je však již možno editovat, organizovat apod. Zatím se zdá, že nadále budou přístupná přes stejnou adresu .

Flickr – změny

Vyvíjí se i přístup dalších poskytovatelů úložného prostoru pro fotky. Níže jsem popisoval výhody Flickeru v prakticky neomezeném zálohování fotografií a videí (do 1 TB). V přístupu Flickeru došlo ke změně a uploader z PC již letos v bezplatné podobě není funkční a za jeho používání je třeba si připlatit a pořídit vyšší verzi Flickeru, nebo používat ruční upload. Zálohování z Androidího telefonu nadále funguje beze změny.

Rajče

Další možnosti existují, fotografie z Picasy (pokud ji máte instalovanou, bude fungovat dále) je Picasa -> Rajče .  Z webu je možno přímo objednávat zhotovení fotografií, kalendářů nebo fotoknih.

Piwigo

Další možností je zálohovat fotografie v pronajatém prostoru na některém serveru. Piwigo nabízí aplikaci i neomezený prostor za necelých 100 Kč měsíčně. Server je možné při rychlém připojení k internetu (uploadu) provozovat i doma, ale mít zapnutý server , NAS apod. po dobu 24/7 a nebo si platit profesionální úložiště na webu? Služby je možné bezplatně vyzkoušet po dobu 30 dní přes Sign Up Free. Po vyplnění přihlašovacího jména, hesla a emailu je možné se přihlásit přes adresu jméno.piwigo.com. Fotografie je možné nahrávat do alb organizovaných ve stromové struktuře, kterou je možno dodatečně kdykoliv měnit. Vzhled samotné galerie je na posledním obrázku.

 

Jak vypadá taková galerie je možné prohlédnout zde  – ale jen 30 dní 😦

 

Aktualizováno 25.5.2015 – takže první věta je trochu demódé.

Dnes jsem znovu narazil na otázku fotografa , který si neví rady, jak zálohovat fotky. Tak jsem začal přemýšlet co poradit z vlastní zkušenosti.

NAS

Zkoušel jsem NAS , to je taková škatule, vlastně jednoduchý počítač, ve které je jeden nebo více disků a na něj je možné jednoduše či složitě ukládat kopie fotek z pc (nejenom fotky, ale i videa případně dokumenty – nic jiného není potřeba zálohovat). Musí to pořád běžet, u jednodiskového může odejít disk a záloha je pryč, takže to chce aspoň dvoudiskový NAS, ale to už je zase docela drahé … Nebrat

Externí harddisk

U PC mi leží externí disk s USB3, fajn věc, zálohuje to samo … tedy zálohovalo by to, kdyby to nebylo odpojené. Už to prakticky nepoužívám.

Cloud

Dropbox, Rajče, Google+(Picasa), Flickr, Skydrive. Vše je lepší než spravovat doma další diskové úložiště. Na Rajče bych fotky nedával, přeci jen se mi zdá, že Google, Microsoft nebo Yahoo jsou do budoucna perspektivnější. Většinou jsou objemy dat omezené a za rozšíření se platí, neplatí to o Rajčeti a na G+ se dá nahrávat v plném rozlišení v současnosti jen do 15 GB, tenhle prostor se ale dělí i na gmail atd. Flickr (Yahoo) má objem dat 1TB , což je dnes asi nejlepší nabídka. Jediná nevýhoda u Flickru je, že se nedají stahovat celá alba, je možné stáhnout jen jednotlivé fotky, zato rovnou v rozlišení, které se hodí.

Flickr

Protože v poslední době fotím prakticky jen na telefon, používám a vřele doporučuji používat flickr – je to v jiném příspěvku tady někde u Androidu https://ok52.wordpress.com/2014/06/30/android-zalohovani-fotek-z-telefonu-i-odjinud/. Zálohování fotek z PC na flickr jde taky, ale zatím jsem to moc neřešil a prográmek Flickrsync nefunguje úplně jak bych si představoval. Musí se naklikat adresáře, které se mají zálohovat, prostředí je anglické, to taky může vadit. Největší výhoda Flickru je ale prakticky nekonečný prostor (1TB) zdarma. Fotky je možné ukládat v plné velikosti a to je teda pecka.

Nejjednodušší způsob jak dostat fotky na Flickr z PC je tento. Fotky si řadím do adresářů podle dat, ale je to fuk. Jen je jednodušší udržet pohromadě hromadu fotek, které k sobě patří. V horní liště Flickeru je volba Upload. V průzkumníkovi vyberu fotky, které chci na Flickr přenést a přetáhnu je na plochu Flickru.

Screenshot 2015-05-25 19.56.59

Ve volbě Add to albums zvolím jméno alba, do kterého fotky mají patřit. Nezmění to nic na umístění fotek na Flickeru, jen jim prostě přidělí příslušnost k danému albu. Každá fotka může patřit do libovoného počtu alb.

Pokud album ještě neexistuje, v další volbě je možnost album vytvořit pomocí Create a new album. Jinak je možné vybrat již existující, do kterého budou fotky přiřazeny. Dále je možné přiřadit různé třeba tématické štítky (tagy) a nastavit viditelnost. Já mám defaultně nastaveno nahrávání fotek v režimu Private/Only visible to you, ale je možné přiřadit různé úrovně – Přátelé, rodina, rodina+ přátelé, Veřejnost.

Screenshot 2014-10-12 18.08.45

 

posledním krokem musí být stisknutí modrého tlačítka vpravo nahoře Upload. Teprve poté se fotky budou na server přenášet.

Aktualizováno – Flickr Uploader      U neplacené verze již neplatí

Podobně jako uploader v aplikaci pro Android/Apple je již k dispozici aplikace pro Windows přímo od zdroje tedy od Flickru. Stáhne se kliknutím na volbu Get the Flickr Uploader for Windows (zřejmě na Macu to nabídne uploader pro Mac?). Poté je možné nastavit automatické zálohování vybraných složek :

Screenshot 2015-05-25 19.57.36Screenshot 2015-05-25 19.57.58

 

Screenshot 2015-05-25 19.58.24Screenshot 2015-05-25 19.59.08

Po stisku Upload začne automatické nahrávání sledovaných adresářů do Flickru. Nastavení se ukončí pomocí Done  a potom se již objeví standardní okno Uploaderu.

Screenshot 2015-05-25 19.59.58(2)Screenshot 2015-05-25 20.23.50

 

Screenshot 2015-05-25 20.24.00

 

Fotoeditor

Fotky je možné na Flickru upravovat poměrně dobrým fotoeditorem. Po rozkliknutí fotky je vpravo dole čtvereček s tužkou.

Tužka v čtverci

po rozkliknutí se objeví několik voleb, ta Enhance je správná pro vylepšení editorem.

edit aviary

Naopak ta Delete všechny starosti se špatnou fotkou zažene tím, že ji smaže. Replace původní fotku nahradí novou, upravenou. Takováhle změna je tuším nevratná, proto je možné po editaci uložit fotku jako novou.

Volba Edit in Aviary otevře fotku v editoru, na horní liště je přehršel možných zmršení nebo vylepšení 🙂 stačí trochu experimentovat.

aviary

 

Výsledek pak může vypadat jako tihle veselí cyklisté 🙂

veselí cyklisté

Práce s alby

Musím si to zapsat, protože po nějaké době zase nevím jak Flickr pracuje s alby. Všechny fotky nahrané na Flickr jsou na jedné hromadě, ve Photostreamu – tady je názvosloví nejednotné, pokud otevřete fotku právě automaticky uploadovanou, bude pravděpodobně zařazena do alba Auto Upload. Z té hromady se dají libovolně organizovat do alb a alba do kolekcí, aniž by se fyzicky někam přesouvaly. Každá fotka tedy může být v několika různých albech. Nové album nebo nějaké stávající se dá vybrat volbou Add to album :alba

Výše uvedeným způsobem se fotky nahrají na Flickr a zároveň je již mám v nějakém základním albu – třeba podle data nebo místa pořízení. Nyní dávám dohromady fotky z týdenní cesty do toskánska a takovéto oddělení hodně ulehčí další práci, přeci jen za den je tech fotek méně než za celý týden.

Otevřu si album z prvního dne a rozkliknu první fotku.  Vlevo pod obrázkem mohu doplnit popis a do dalšího pole případný komentář. Vpravo trochu níže je Add to album. Úvodní album při dodržení předchozího postupu již je, ale mohu kupř. vybrané fotky z jednotlivých dnů cesty dát do jednoho celkového alba , v tomto případě Toskánsko 2014. pokud budu chtít fotky sdílet, je potřeba ještě nastavit v sekci Additional info sdílení. Standardně mám u všech fotek nastaveno Private (kliknutím na avatar vpravo nahoře a někde v settings se to dá nastavit jinak). Zde je možno fotky na sdílení dále rozdělit – Public, Friends, Family a Family&Friends je snad jasné.  Kliknutím na pravou stranu fotky pak přejdu na další.

Screenshot 2014-10-14 08.33.20

 

Alba  – Aktualizováno

V posledních týdnech došlo k velikému update Flickeru, včetně zpřístupnění automatického nahrávání i z PC. Zároveň byl upraven vzhled alb a trochu i práce s nimi.

Pokud chci doplnit fotky z Auto Uploadu do alba postupuji teď takto:

Kliknu na volbu Albums

Screenshot 2015-05-25 20.29.12

 

Vyberu příslušné album

Screenshot 2015-05-25 20.29.30

Dál zvolím novou volbu Edit in Organizr

Screenshot 2015-05-25 20.30.31

Dole je lišta fotografií, combem se dá vybrat zda chci vybírat ze všech fotografií na Flickru (All your content) , nebo lze použít různé přednastavené filtry

Screenshot 2015-05-25 20.39.30

 

další možnosti dává hledání Search  a další volby More options, nebo je možno v liště fotek skočit na určité datum volbou Jump to date. Pomocí kliku myší s tlačítkem ctrl nebo shift lze fotky vybrat a přetažením do okna nad nimi je přiřadit k danému albu. Celou proceduru zakončím stiskem tlačítka Save.

Jednotlivé fotky lze také přidávat do existujících či nových alb poté co je otevřeme a v dolní části obrazovky zvolíme Add to album.

Picasa

Na PC stále provozuji Picasu od Googlu http://picasa.google.com/ . Ono se to celé postupně přeonačilo a dnes Picasa zálohuje fotky (v originál velikosti) do Google+ a čerpá se při tom dnešní max. objem dat na Google+ (včetně gmailu) 15 GB. Pokud by mi stačilo ukládat fotky zmenšené tuším pod 1024 pixlů, tak je možno uložit nekonečně mnoho fotek, ale jakápak je to pak záloha. Tady ovšem existuje řešení, je možné si založit zvláštní účet na gmailu jen pro fotky. A až se jednou zaplní, dá se založit další , všechny jsou zdarma.

Výhoda ukládání fotek na síti (v cloudu) je ta, že se vám disk nerozbije tak jak se může stát u prvních dvou variant zálohování. Paranoici ovšem mohou mít starost o možné zneužití dat uložených kdesi ve světě.

Picasa nejenom umí ukládat fotky do cloudu G+. Je to i prima organizer fotek, fotky se dají organizovat do alb apod. aniž by je bylo nutné kopírovat nebo přesouvat do zvláštních adresářů atd. Výběry fotek se dají hromadně exportovat v upravených velikostech, posílat mailem apod. Picasa obsahuje také jednoduchý editor, který mnoha fotografům amatérům musí stačit. Fotky lze otáčet, ořezávat, přisvětlovat, ztmavovat atd. atd. Sama si nově přidané fotky vyhledá, pokud si je vlastník z foťáku ukládá do zvláštních adresářů , Picasa uložení zohlední.

Screenshot 2014-09-16 22.14.01

Zejména pro majitele nových iPhonů je tu krátkodobá nabídka 30GB prostoru na Onedrive cloudu. Dá se využít i u Windows, stačí prý nahrát jediný soubor v uvedeném období a prostor bude rozšířen.

http://m.mobilenet.cz/clanky/onedrive-nyni-nabizi-az-30-gb-prostoru-zdarma-17412

Reklamy

1 Comment

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s