20 podvodů, na které by si turisté měli dát pozor na cestách

Vyskočilo to na mne:

Když se vydáte na cesty, nebylo by nic neobvyklého, kdybyste naletěli na podvodné hrátky i když si o sobě myslíte, že jste důvtipní cestovatelé. V každém případě vás znalost obvyklých podfuků prováděných turistům může udržet  ve střehu. Následuje 20 obvyklých hrozeb v oblíbených destinacích.

1. Trik s novinami

Podle Travel+Leisure (T+L)se s tímhle podfukem můžete nějčastěji setkat v Římě. Jak probíhá: Procházíte ulicí a obklopí vás skupina dětí. Vypadají dost nevinně, dokud okolo vás nezačnou mávat novinami. Stanete se roztržitými a děcko vám sebere peněženku nebo tašku.

Pokud se v této situaci ocitnete, vemte rychle nohy na ramena a v případě nutnosti jemně děcko odstrčte. Pokud se vám situace vymyká z rukou, nebojte se zavolat o pomoc.

 

2. Nezlobte se, že jsem vás pokecal, pane!

2

Známo jako Hot Dog trik – tenhle trik se často vyskytuje na letištích, když jste ve stresu a často roztržití. Někdo půjde okolo vás a stane se mu ta nehoda, že vás postříká hořčicí či něčím podobným, způsobí vám skvrnu na oděvu jak tvrdí T+L. Následně se vám pokusí divně pomoci vyčistit skvrnu, zatímco komplic vám sebere zavazadlo a ochází pryč. Nebo peněženku, jak uvádí International Business Times (IBT).

Abyste tomu zabránili, držte svá zavazadla při stání či sezení mezi nohama, doporučuje T+L. Pokud necestujete sami, umístěte radši zavazadla ve středu skupiny než vedle nebo za vámi. Stejně tak peněženku mějte v přední než v zadní kapse a cennosti nedávejte do zadních kapes batohu doporučuje IBT.

3. Padlá lady

1

Tenhle podfuk upadlé lady známý také pod názvem „skácená žena“je obvyklý v Londýně, ale můžete na něj narazit kdekoliv ve světě hlásí T+L. Je to jiný typ triku, který vás vyvede z koncentrace, typicky starší paní vyvolá velké znepokojení tím, že se svalí na zem. Komplicové se mezitím rychle pohybují v nastalém davu, vykrádají kapsy a kradou peněženky.

Je důležité zůstat pozorným a opatrným jak je to jen možné, abyste zabránili takovému triku s nepozorností. Pokud uvidíte libovolnou pochybnou aktivitu a podezříváte, že se jedná o tenhle podfuk, ukročte stranou a mějte své hodnotné věci pod kontrolou.

4. Poškozené Jet Ski

3.JPG

Podvod s poškozeným Jet Ski se vám může stát v libovolné destinaci poblíž vody. Ale podle bezpečnostního experta Phila Sylvestera z poskytovatele cestovního pojištění WorldNomads.com je největším problémem v Phuketu v Thajsku.

„Na pláži si najmete Jet Ski a když ho vracíte, tvrdí vám obsluha, že jste ho poškodili a je po vás požadována úhrada značného účtu, “ vysvětluje. „Pokud odmítnete zaplatit, objeví se nějaký mohutný pronajímatelův přítel, který přichází, aby vás přesvědčil zaplatit a může vás i s rukou na rameni donutit jít k nejbližšímu bankomatu. “

Abyste se vyhnuli téhle pasti, pečlivě si předem váš Jet Ski prohlédněte. „Někteří lidé se zkouší podvodu vyhnout vyfocením stroje předtím, než vyjedou na vodu,“ doplňuje Sylvester.“ Podvodníci ale začali ukrývat poškození vodou smývatelnými barvami“.

5. Volný náramek

4

Na tento podvod narazíte v různých turistických destinacích, včetně evropských měst jako je Paříž uvádí Huffington Post. Podvod začíná přátelský domorodec, který k vám turistovi přistoupí a ovine vám náramek v podobě řetězu na vaše zápěstí. Podvodník pak bude omotávat náramek a nenechá vás odejít dokud nebude hotov a v tomhle momentě po vás bude požadovat platbu. Tenhle manévr také může sloužit k odpoutání pozornosti a tím dát příležitost zloději, jak uvádí cestovatelský web RickSteves.com.

Abyste tomuto podvodu zabránili, s úsměvem a rukama v kapsách zmizte. Nebo v případě, že je podvodník agresivní asertivně rukama uhýbejte.

6. Falešné přehlídky umění

5.JPG

Vyhněte se mladým studentům umění, kteří vás na ulici osloví a zvou vás na jejich školní výstavku. Často, pokud k domnělé výstavce přijdete, ocitnete se pod velikým obchodním nátlakem ke koupi předraženého obrázku, podle T+L. Variace tohoto schematu: studenti vás mohou tlačit k zaplacení poplatků za shlednutí výstavky, nebo zaplatit za drahé nápoje podle cestovního blogu China-Mike.com.

Tenhle podvod je velmi populární v Číně, takže slušně odmítněte kohokoliv, kdo vás v Pekingu či Šanghaji zve na uměleckou výstavku.

7. Podvod s mlékem

Podvod s mlékem je populární v Kambodže a je podle cestovatele bloggera Ferdinanda Göetzena z WirelessVagabond.com jedním z nejchytřejších , které zažil.

„Nezletilé děcko k vám přijde a požádá vás, zda byste mu  mohl koupit mléko v supermarketu, protože je chudé a hladové,“ říká. „To, že žádá o mléko a nikoliv o peníze přesvědčí mnoho cestovatelů souhlasit. Jakmile koupíte mléko a odcházíte, děcko vběhne zpět do obchodu a vymění mléko za peníze. Vlastník obchodu je obvykle spolupachatel a ponechá si část peněz pro sebe.“

Abyste se ochránili před podobnými podvody, odmítněte zdvořile koupit dítěti či žebrákovi cokoliv, doporučuje TravelFish.org.

8. Příliš ochotní domorodci

7.JPG

Buďte opatrní, pokud se k vám přitočí nadmíru ochotní domorodci, specielně pokud provádíte výběr z bankomatu, uvádí RickSteves.com. Pokud vypadáte zmateně – možná nemůžete rozluštit jazyk bankomatu – mohli byste se stát obětí místních nabízejících pomoc. Ve skutečnosti si mohou zapamatovat váš PIN a potom vám vyberou kapsy a ukradnou bankovní kartu. Nebo pokud jste dokončili transakci, mohou vám sebrat hotovost a utéci.

Zdvořile odmítněte jakoukoliv pomoc pokud je vám nabízena při výběru z bankomatu. Pokud se necítíte v pohodě, zrušte transakci a jděte pryč, doporučuje cestovní web ExpertVagabond.com.

9. Potíže s automobilem

6

Podobně jako v případě ochotných domorodců půjčovny automobilů varují před kýmkoliv kdo ukazuje, že má problémy s vozem, když projíždíte okolo. „Tenhle podvod je rozšířen všeobecně a zejména v některých částech Východní Evropy, Balkánu a Sicílii,“ říká Sylvester. „Někdy jedou okolo vás a signalizují, že má problém vaše auto. Přirozeně zastavíte. Druhý řidič s vámi jde k zádi vašeho vozu ukázat problém, a jeho komplic se postará o vaše drahocennosti v autě. Nebo v horším případě vás okrade s pomocí ohrožování nožem.“

Nejlepší obrana? „Nezastavujte, “ říká Sylvester. „Pokud se jedná o opravdový problém, jistě to brzy zjistíte. Zkuste dojet do města nebo nejbližšího servisu, než zastavíte.“

10. Pomalé přepočítávání při vracení

8

Vždy se ujistěte, že jste obdrželi správně nazpět, a buďte zvláště opatrní, pokud pokladní odpočítává nazpět extrémně pomalu nebo dělá při počítání časté přestávky.  Může to být trik, abyste ztratili trpělivost a akceptovali cokoliv, co právě napočíta – hodnota je pravděpodobně mnohem menší , než co vám patří, říká RickSteves.com.

11. Uříznutí tašky

9

Je podle T+L velmi populární v Barceloně, ale může se stát turistovi nesoucímu tašky či kufry kdekoliv. Takhle to funguje: Stojíte s taškami či kabelkou a čekáte na taxi nebo zkoumáte mapu a muž na kole jede okolo , uřízne ucho a ujíždí s taškou pryč. Pokud se snažíte zloděje stíhat, jeho komplic vám sebere zbytek zavazadel.

Abyste tomu zabránili, vždy svou hotovost atd. noste ve vnitřních kapsách nebo se zabezpečte použitím pásu na peníze ukrytého pod oblečením.

12. Podvody s taxi

10.JPG

Podvody s taxi jsou populární v mnoha destinacích, ale zejména v Indii. Goetzen sám jednou naletěl, zloději se podařilo sebrat mu okolo 1000 Rupií tj. 15 USD.

„Pokud v Indii použijete meziměstké autobusy, často vás vysadí uprostřed ničeho,“ říká. „Zde k vám přijde šikovný místní umělec a nabídne vám pomoc při hledání taxi. Přijede taxi, posadí vás na zadní sedadlo a sedne se vedle řidiče. Za pár minut se ten co vám sehnal taxi dožaduje zaplacení taxi. Potom sebere peníze a uteče s nimi pryč. Někdy u toho je řidič, ale často ani není.“ Tenhle podvod využívá toho, že jsou turisté v obavách nebo ve stresu z cizího prostředí. Nejlepší cestou  jak se ochránit je zůstat klidný a taxi si hledat sám.

13. Falešní policisté

11

Dejte pozor na policisty, kteří se dožadují vidět váš pas či vízum, kteří vám tvrdí, že je nějaký problém a trvají na tom, že musíte zaplatit pokutu, tvrdí lifestyle web Thrillist.com. Abyste se nestali kořistí falešných policistů, buďte asertivní a trvejte na tom, aby vás doprovodili na policejní stanici. Tohle obvykle odradí podvodné herce a budete moci jít svou cestou.

14. Podvod s nalezeným prstenem

12

Jedná se o letitý trik, zvláště obvyklý v Paříži – podle TravelScams.org. Tak jak turisté prochází okolo, bývají osloveni někým – občas osobou oblečenou také jako turista – vypadajícím hodně přátelsky. Ukáže vám na prsten na zemi a ptá se, zda není váš. Poté se pokusí  vám ho dát a přemluvit vás, abyste za něj zaplatili, uvádí RickSteves.com.

Abyste se nepříjemnosti vyhnuli, pokračujte v chůzi, když vás někdo osloví a buďte  bdělí v tom, s kým začnete komunikovat.

15. Čistič bot

13.JPG

Podvod čističe bot je podle Huffington Post obvyklý v Istanbulu . Probíhá takto: muž půjde okolo a upustí poblíž vás svůj kartáč na boty. Učiníte laskavost a kartáč mu podáte a on se vám odvděčí tím, že vám vyčistí boty. Tohle může vypadat jako nevinné gesto, ale následně bude čistič bot vyžadovat platbu – za službu, o kterou jste vůbec neměl zájem. Pokud odmítnete, můžete se ocitnout v obklopení davem čističů bot, uvádí TravelScams.org.

Abyste tomu zabránili, prostě nezvedejte kartáč a i když jste to již udělali, buďte asertivní a řeknětě „no, thankyou,“ ihned, jak se podvodný herec pokusí vám čistit boty.

16. Falešné poplatky za přechod hranice

14

Cestovatelé ve Španělsku by měli být ostražití na hraničních kontrolách, kde se ví o podvodnících s falešnou identifikací a přistupující k automobilům a dožadující se hotovosti za „vstupní poplatek“od turistů, přecházejících ze Španělska do Gibraltaru jak hlásí pojišťovna AIG. Ve skutečnosti na tomto přechodu nejsou žádné takové poplatky předepsány.

Pokud se někdo domáhá peněz za takovýto poplatek nebo vstupenku, neplaťte. Mějte dveře zamčené a cennosti mimo dohled a prostě podvodníky ignorujte, doporučuje AIG. V každé destinaci je důležité připravit se na cestu dopředu tak abyste dopředu o potenciálních poplatcích – nebo jejich neexistenci – věděli, takže se nemůžete stát objektem podvodu.

17. Nebezpečné wifi hotspoty

15

Ve věku technologií, kde jsou zákazníci připojeni k internetu pomocí telefonů, tabletů a laptopů může být nezabezpečený WiFi hotspot velkou hrozbou, zvláště při cestování.

„O těchto prázdninách mnoho cestovatelů užívá výhod veřejných WiFi nabízených hotely, letišti, restauracemi a na městských ulicích. Free bezdrátové sítě, které naleznete kdekoliv, nejsou schopné poskytnout ve většině případu zabezpečení, neboť mohou být napadeny velmi snadno,“říká Marty P. Kamden, CMO providera NordVPN. Nejlepší a nejefektivnější cestou k ochraně dat pro libovolného cestovatele je využití virtuální privátní  sítě (VPN), která dokáže ochránit vaši síť i data při použití internetu.

18. Návštěva krejčích s pomocí Tuk Tuk  (motorový rikša)

16

Pronájem tuktuka v Bangkoku je autentickou cestou k poznávání města. Přesto podle Goetzena mohou někteří řidiči provést podvod.

Nejdříve vám řidič nabídne cestu za nízkou cenu. Potom „vás tihle řidiči vezmou ke dvěma různým krejčím a nechají vás u nich podivně sedět, zatímco majitel obchodu se vás zoufale pokouší přimět, abyste si nechali něco ušít,“ říká Goetzen. „Podvod krejčího je podivný, protože vás případně i vezmou tak kam chcete jet. A nechají si zaplatit pouze to co slíbili, i když si nic nekoupíte. Ale sezení u krejčího je podivné a obírá vás o čas.“

Variantně vás mohou odvléci do klenotnictví, hlásí TravelScams.org. Abyste tomu zabránili, zjistěte si ceny tuktuků, radí Goetzen. Pokud je cena velmi nízká, jedná se pravděpodobně o „podvod s krejčím“.

19. Podvod s průzkumem

17.JPG

Při tomhle podvodu se vyvarujte mladých lidí, kteří se vás pokouší získat k vyplnění dotazníku, říká Seb Atkinson, cestovatelský blogger v The Traveloid. Tenhle podfuk je relativně dost rozšířený v Berlíně, kam jsem cestoval před pár měsíci, “ říká. „Narazil jsem na něj s různými modifikacemi již dříve v různých místech Evropy“.

„Mladý člověk k vám přistoupí s clipboardem a řekne vám, že provádí průzkum, a zda na něj můžete odpovědět,“ říká Atkinson. „Průzkum je ve skutečnosti formou závazku k věnování peněz každý měsíc a začíná dotazem na vaše jméno, adresu, zda podporujete charitu a následuje jak mnoho můžete věnovat. Podvodník vás pak obvykle bude tlačit  věnovat příspěvek na charitu, kterou podle jeho prohlášení reprezentuje. Pokud nezíská údaje o vaší kartě, požádá vás o okamžitý příspěvek v hotovosti.

Obrana je jednoduchá: Buďte opatrní a řekněte „no“ když cestujete.

20. Nátlakové společnosti – cestovní kluby

18

Společnosti fungující ve stylu Time-share  existují odedávna, ale dnešní „cestovní kluby“ někdy využívají bezskrupulózní taktiku a prodeje pod vysokým tlakem k nalákání zákazníků ke koupi členství v jejich dovolenkovém klubu jak říká Justin Lavelle, ředitel pro komunikaci v BeenVerified.

„Zákazníci věří, že dostanou něco zdarma při návštěvě prodejce klubu a potom na základě nátlakové taktiky  vstoupí do klubu ve víře, že zaplatí sníženou cenu. Brzy  zjistí, že neuzavřeli dobrý obchod a mohli za méně peněz pořídit dovolenou kdekoliv jinde.“

Originál byl zveřejněn zde.

Doplňuji podvod, kterému jsem unikl letos v Itálii při cestě přes hory na severu Toskánska. Nabíral jsem naftu u samoobslužného stojanu a tak obsluhující zalezl do boudy a čekal až přijdu zaplatit. Platil jsem jako obvykle kartou a již při placení jsem si všiml, že obsluha zadala cenu do terminálu ručně. Bylo mi to divné, nicméně jsem si vzal stvrzenku a šel ke stojanu, kde jsem zjistil, že mi bylo naúčtováno o 10 EUR víc. Obsluhující mi po mém „Signore reklamazione „:-))) 10 EUR beze slov vrátil.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s