Aleppo 2

Upd. 6.12.2016 Procházka po Aleppo

Upd.  1.12.2016 Civilisté prchají před ruským bombardováním a tlakem Asadovy armády,  zatímco Erdogan oznámil že jeho armáda má za úkol Asada  svrhnout
Rusko v Radě bezpečnosti vetovalo rezoluci podle o zákazu bombardovat Aleppo.

Pár slov o patové situaci mezi Ruskem a USA v Sýrii. Rozhovor s kapitánem IOS v záloze a vojenským expertem Andrejem Kožinovem, zveřejněným 8.10.2016 na ukrajinském webu Newsader.

Izraelský vojenský expert S-300 v Sýrii:

Izraelský vojenský expert prozradil v rozhovoru pro náš web o tom, co se skrývá za kolem dodávkou protiletadlových systémů S-300 na syrské bojiště (IS ani protiasadovská opozice nedisponuje letadly ani bezpilotními- pozn. ok). Jak reálná je hrozba MO Ruské federace Spojených státům, vyjádřená zároveň s nasazením ruských systém protivzdušné ochrany? Co mohou Spojené státy podniknout v podmínkách neexistence „dobrých“ alternativ při řešení konfliktu v Sýrii? Jaké jsou vyhlídky řešení syrského konfliktu? Jak bychom měli posuzovat vojenskou a politickou situaci Moskvy za podmínek, kdy ji světové mocnosti obvinily ze spáchání válečných zločinů v Aleppu? Téma syrského „gordického uzelu“ Newsader probírá s exšéfem oddělení ruskojazyčného tisku v Izraelských obranných silách (IOS) v hodnosti kapitána v záloze, magistrem konfliktologie Andrejem Kožinovem.

 

NA: Andreji, nakolik reálné jsou hrozby Ruska v souvislosti s přesunem S-300 v Sýrii, a jaké jsou schopnosti Západu v boji proti tomuto systému protivzdušné obrany?

AK: Zaprvé. Ve své době Bělorusko prodalo S-300 na Kypr a Izrael ve společných cvičeních s Kyprem mimo jiné zkoumá ten samý systém S-300. Tento systém je navzdory všem inovacím morálně zastaralý. Byl vyvinut v 70-ých letech, a západ se již kolem 20 let učí jak se proti němu bránit.

Zadruhé. Pokud přivezli S-300, znamená to, že jsou nějaké problémy s S-400, který je v Sýrii od sestřelení ruského bombardéru – od listopadu roku 2015. S-400 by měl teoreticky překonat S-300. Takže proč přivezli právě S-300, a ne S-400? Není k dispozici? Vždyť Ruské armádě tenhle systém dodávají? Závěr je jediný: znamená to, že systém nesplňuje nezbytné požadavky – kvůli výšce, vzdálenosti, druhu zachycovaných cílů a tak dále. S-300VM, která právě byla dodána do Sýrie, byla zkonstruována pro zachycení zejména balistických a křídlatých raket. Účinnost systému však nikdy nebyla prokázána v reálném boji. Cvičení jsou jedna věc. A v prostředí boje tento systém nikdy nepracoval.

Musíte pochopit jinou věc: takovéto systémy jsou vždy faktorem psychologického nátlaku, tedy otázkou zvýšení sázek. Moskva obvinila Washington z porušení příměří a z nemorálních vyjádření: že Kirby (John Kirby, mluvčí ministerstva zahraničí – Newsader) řekl, že ruské letouny budou sestřelovány a ruští vojáci se domů budou vracet v plastikových pytlích. Prý to je důvod, proč Rusko přivezlo S-300. Ve skutečnosti tyto systémy byly dovezeny do Sýrie dlouho před Kirbyho výroky. Než je dovezete do Tartúsu, trvá to déle než dva týdny. Znamená to, že Rusko od počátku chápalo, že dohoda o příměří nepovede k ničemu a s předstihem se připravilo.

Další zajímavý detail. Existuje dohoda s Američany o vájemném varování o vojenských leteckých činnostech nad syrským územím: obě strany hlásí o oblastech bojů, aby se zabránilo blízkému kontaktu. Takže velmi podivně zní prohlášení Ministrerstva obrany Ruské federace, že nad Sýrií budou sestřelovat všechny typy letadel, protože prý nebude mít čas k identifikaci jejich charakteru a směru letu. Navzdory tomu, že tyto objekty jsou detekovány systémy v automatickém režimu: pokud to bude střela s plochou drahou letu, specialista uvidí její typ, trajektorii a další charakteristiky. Jinými slovy, Rusové jsou si dobře vědomi, že Američané nejsou idioti: nebudou záměrně útočit na ruské cíle.

Dále. Moskva uvedla, že bude krýt i syrské jednotky. To už je zajímavější. Pokud by totiž americké síly měly v úmyslu útočit na Asada, už by to dávno začaly dělat. Rusové to však popisují jinak: úder proti syrským vládním silám v září nebyl proveden omylem, ale cílevědomě, proto chtějí zabránit podobným situacím. Ve skutečnosti to byl jen další důvod k nasazení S-300.

Válka v Sýrii má nyní charakter proxy války -válčí se přes prostředníka. Stejně jako v Koreji, Vietnamu a v Afghánistánu. Obě strany v Sýrii chápou jaké nezamýšlené důsledky může způsobit přímý střet obou zemí. Těžko si mohu představit, že by Moskva skutečně začala sestřelovat americké F-16 a tím vstoupila do přímé vojenské konfrontaci se Spojenými státy. Ale i Američané těžko začnou střílet křídlatými raketami: i dříve je v Sýrii použili jen jednou nebo dvakrát. Přitom je nevypustili z moře, ale z letadla,  z mnohem bližší vzdálenosti – několik desítek kilometrů, ne jako Rusové – z 1500 km vzdálené oblasti Černého moře.

Kreml chápe, že současná administrace ve Washingtonu brzy odejde, proto Obama nezačne novou válku. Kerry nedávno na setkání se syrskou opozicí řekl pozoruhodnou věc, na kterou sází Rusové a o které zřejmě dávno věděli: přiznal, že se snažil dosáhnout vojenské akce – přinejmenším vyslovení takové hrozby, – a Bílý dům byl proti. To znamená, že jakákoliv jednání, která v současnosti probíhají nebo budou probíhat nemohou mít silovou složku. Takže všechny tyto diskuse jsou jen prázdné „bla-bla-bla“. To Rusům umožňuje eskalovat situaci, dosahování vlastních cílů. Ruský strategický plán je jasný: Rusko plánuje vyčistit Sýrii od „teroristů“, a jimi rozumí všechny soupeře Asada. V případě realizace takovéhoto projektu západu zůstává jen možnost volby mezi těmi, koho zničit – Asada nebo IS. Je jasné, že si bude muset vybrat druhou možnost, neboť ze dvou zel se obvykle vybírá to menší, zejména vzhledem k zjevné slabosti USA.

Takže tvrzení, že S-300 chrání ruská vojska před americkými údery- to je eskalace, divadlo pro publikum a hraní pokeru: kdo bude odvážněji blafovat a kdo první mrkne. Úvaha Moskvy je pochopitelná: Obama, odstupující z funkce prezidenta nezačne posilovat vojenskou přítomnost v regionu. Před ním pouze jeden americký vůdce – Lyndon Johnson, který právě nahradil zabitého Kennedyho ve funkci hlavy státu – souhlasil se zvětšením vojenského kontingentu ve Vietnamu krátce před výměnou státní administrativy. Tehdy se ale jednalo o dlouho probíhající a mohutný konflikt.

NA: Jaké možnosti mají Spojené státy k potlačení ruských systémů protivzdušné obrany, nasazených v Sýrii? V síti jsou informace o úspěšném použití poměrně nového letounu USA určeného pro operace z letadlové lodě, EA-18 „Growler“, který účinně neutralizoval PVO v Libyi.

AK: Lze potlačit jakýkoliv druh PVO. Otázka, zda smrtící sílu použít – je otázkou politickou, nikoliv technickou.

NA: Jak hodnotíte vyhlídky na uzavření nebe nad Sýrií?

AK: S-300 již ve skutečnosti nebe nad Sýrií uzavřely. Otázka použití: je těžké si představit, že by začali sestřelovat všechny letouny koalice, které do téhle syrské zóny zaletí. Moskva to samozřejmě může zkusit udělat, ale pak tam bude bojovat sama samotná proti celému světu a přitom bez prostředníka. Je Rusko připraveno bojovat napřímo s USA? Silně pochybuji.

NA: Proč Obama odmítl zaútočit na Asada před třemi lety, takže ani nedodržel vlastní červenou čáru, když Damašek provedl chemický útok proti obyvatelstvu?

AK: To je rozhovor na celou přednášku. Na jedné straně, pro laureáta Nobelovy ceny za mír je obtížné začínat nové války a reagovat vojensky na ty či jiné výzvy. Jen se podívejte, jak neochotně nasazoval vojáky v Iráku a Afghánistánu a jak pomalu se rozvinuje NATO v Evropě. Na druhou stranu v posledních pěti letech probíhá ve Spojených státech vnitřní boj mezi politikou izolacionismu a ideologií mezinárodní policisty. Jejich roli ve světovém řádu je možno jakkoliv posuzovat, ale fakt zůstává faktem: jak jenom ustoupí od role světového četníka, začnou ztrácet geopolitické pozice a tím tvoří vakuum, které rychle vyplní Rusko – určitě alespoň v případě Středního východu.

NA: Jak hodnotit prohlášení Bílého domu, že stále zvažuje „jiné než diplomatické“ scénáře v Sýrii?

AK: Právě potom se objevilo Kerryho prohlášení , že dohodnout se na scénáři vojenské hrozby se nepodařilo . Ve své době se ve vztahu k Íránu rovněž zvážovaly všechny možnosti, včetně vojenského řešení. Zvažovat můžete cokoliv chcete. Z předchozích pozorování Obamy je jasné, že on není ochoten se v Sýrii vměšovat – přinejmenším pozemními prostředky.

Vezměme například IS. Koalice v Sýrii a Iráku prokázala vysokou účinnost v boji proti IS, mimo jiné prostřednictvím přesných útoků na lídry bojovníků. Byla schopni eliminovat mnohem více teroristů „islámského státu“ než ruské VKS (Letecko-kosmické- síly). Díky akcím USA a spojenců ztratila tahle skupina za dobu operací více než polovinu svého teritoria. Nicméně americká administrativa odmítla pozemní operace proti teroristům: do těch budou zapojeny irácká vojska a zdá se, že i Turecko – s podporou koalice ze vzduchu.

Dalším příkladem je historie chemického odzbrojení v roce 2013: jakmile Putin navrhl mírové řešení problému , Obama souhlasil, a pak Šojgu vykládal, jak se Moskvě podařilo ochránit Damašek před stovkami řízených střel. Pokaždé, když se u Obamy objevila možnost couvnout – vždy couvl, protože opačně jít nechtěl. Současná americká administrativa vyhlásila hromadu červených čar, na které pak úspěšně zapomněla. Bylo spolehlivě prokázáno, že se chemické zbraně v Sýrii stále používají, jak oznamují mezinárodní organizace. Pokračovat v konfrontaci  nyní může Washington  pouze slovy, proto ho také Ministerstvo zahraničí RF  trollí. Všechna řečnění Zacharové z poslední doby – to je velmi tvrdý trolling na adresu Bílého domu (Maria Zacharova, mluvčí Ministerstva zahraničních věcí RF – Newsader).

Celá zahraniční politika Spojených států v posledních letech byla založena na idealismu, a Střední východ přijímá výhradně realismus a vojenské aliance. S tím se nedá nic dělat. V takových případech je potřeba podporovat spřátelené diktátory – nebo opustí arénu, protože místo nich přijde buď chaos, nebo islamisté-teroristé, nebo nepřátelský diktátor.

NA: Jaké řešení byste Američanům doporučil v téhle situaci v Sýrii, aby nemuseli jít proti svému idealismu a zároveň docílili ukončení konfliktu?

AK: Tento rozpor nelze vyřešit: bude potřeba se rozhodnout a vybrat jednu z těchto dvou alternativ. Vojenské scénáře jsou v podstatě dva. Buď vojenská podpora ze vzduchu v boji proti Asadovi – a to oni neudělají, protože nechtějí dostat svět na pokraj jaderné války s Ruskem. Nebo poskytnout povstancům MANPADy (ruční protiletadlové zbraně) – ani tahle varianta není průchozí, protože již viděli, co takový scénář může způsobit . Bude to totální chaos, který se rozteče po celém světě. Komplety MANPAD se dříve či později dostanou k teroristům v Evropě – prostřednictvím těchže stejných uprchlíků. Pak začne nějaká džihádistická skupina sestřelovat civilní letadla při startu.

Zbraní je v Sýrii i tak dost, ale zvýšit dodávky Washington nemůže bez jasné představy, co bude následovat. Odstraněním Asada bylo třeba se  zabývat dávno v minulosti. Nyní je to slepá ulička ze všech strany , to se platí i pro Rusko. Kreml samozřejmě chápe, že získat pro Asada pomocí letectva kontrolu nad celým územím Sýrie je velmi obtížné. Dokonce i Pjeskov přiznal, že bez USA není možné uregulovat situaci. Problém je, že strany mají velmi odlišné cíle.

NA: Jak se podle vás bude v tomto kontextu chovat příští prezidentská administrativa? Scénáře můžete namalovat podle výsledků voleb.

AK: Clintonová pravděpodobně bude pokračovat v linii Obamovy administrativy.

Tramp je mnohem impulsivnější a nemá jasnou strategickou iniciativu. On střílí od boku: dnes sem a zítra tam. Není jasné, jak se bude chovat na postu prezidenta: zda Spojené státy uzavře a přemění je na předválečnou Ameriku, nebo změní kurz na kovbojské vměšování do situací po celém světě.

NA: Kerry se na setkání s rebely odvolal na USA jako zastánce mezinárodního práva, když vysvětloval nechuť Bílého domu zasahovat do konfliktu. Jak hodnotíte toto prohlášení?

AK: Mezinárodní právo – to je pomíjivá věc. Nakonec se řídí jen pár konvencemi a rozhodnutími Rady bezpečnosti OSN, a také Chartou Organizace spojených národů. Pokud by svět hrál podle stejných pravidel, bylo by jednodušší na tuto otázku odpovědět. Ale dnes je situace jiná: Západ ctí mezinárodní právo, Východ – ne příliš. Za takových okolností se stává těžším odvolávání se na mezinárodní právo.

NA: Jaké jsou vyhlídky na to, že Rusko bude zbaveno práva veta v Radě bezpečnosti OSN v souvislosti s intervencí v Sýrii a agresí proti Ukrajině, o čem prý v poslední době hovoří jednotlivé státy?

AK: Nevidím žádnou šanci, protože nikdo nezačne radikálně měnit poválečném uspořádání světa. Totéž Rusko i když vyzývá ke zrušení unipolární struktury světa, stále nevyžaduje žádnou reformu OSN, protože ta mu pomáhá udržovat roli vlivné mocnosti s právem veta ve všech otázkách..

NA: Je spravedlivé, aby si stát obviněný z válečných zločinů, agrese proti sousedovi a odtržení cizího území vyhrazoval právo blokovat jakékoliv humanitární otázky světa, včetně mezinárodní spravedlnosti?

AK: Vše záleží na tom, jakou hru hrajeme. Pokud k problému budeme přistupovat z hlediska politického idealismu, budeme držet pozici, kterou jste vyjádřil. Za současných okolností však máme co do činění s politickým realismem – ať chceme či nikoliv.

NA: Čeho má v této situaci Rusko víc – ztrát nebo výhod?

AK: Výhody v lepším případě vnitropolitické – vnitřní pocit pod heslem „jsme velmoc“, „můžeme stejně jako oni“. Z hlediska hospodářské situace a situace ve světě samozřejmě Rusko prohrává. Jeho cílem je ukončit sankce a vyjít z izolace, ale Rusku se to také nedaří. Ruské vedení chápe, že se současnou vládou Spojených států se mu nepodaří domluvit,proto očekává příchod další.

Hovořil Alexander Kušnar, Newsader

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s