Nexus 7 2012

Googlí tablet od Asusu skončil na Androidu 5.1.1. Funguje dobře, pokud od něj mnoho nechcete – což jak se mi zdá je údělem většiny tabletů. Takže jak jinak, zkusil jsem nainstalovat novější Android, v mém případě Marshmallow  6.0.1, konkrétně custom ROM AOSP (aosp_grouper-ota-eng-20151229.ds.zip) . Proč tuhle romku? Protože jsem našel slušný návod jak instalaci provést a nakonec se to i povedlo.

1. krok -instalace alternativní Custom Recovery, nejen umožní zálohovat původní ROM včetně bootloaderu, ale s její pomocí lze flashnout alternativní ROM a balíček Google apps – alternativní ROM neobsahují Google play!!

Před instalací Recovery je potřeba odemknout bootloader. K tomu jsem nenašel lepší způsob, než nainstalovat celé Android Studio a nainstalovat ho do PC. V místě, kam se Studio nainstaluje vznikne mj. adresář platform-tools a v něm mj. důležitý prográmek fastboot.exe.

3

do stejného adresáře je potřeba nakopírovat balíček Recovery – v mém případě twrp-3.0.2-0-grouper.img. Grouper je znamení, že se jedná o recovery pro Nexus 7 (pozor – wifi tablet a gsm tablet vyžadují jiný twrp!!).

Tablet je nutno vypnout a poté na několik vteřin stisknout Volume down Power.   Poté přes usb připojit tablet k pc.

V průzkumníku při stisknutém shift a stisknutí pravého myšoidního tlačítka vyberu možnost Zde otevřít příkazové okno. V něm zadat příkaz viz. předchozí obrázek. Po entru proběhne instalace a tablet se restartuje.

4

Znovu tablet vypnu a po opětovném stisku tlačítka hlasitosti s vypínače jako v předchozím případě je tablet v režimu recovery. Pomocí tlačítka hlasitosti najdu spuštění Recovery a vypínačem potvrdím. Nyní naběhne samotná twrp. 

pozn. v mém případě došlo k několika komplikacím. Ovladače ADB, které jsem měl z dřívějších pokusů s jinými androidy nainstalovány nefungovaly při spojení pc-nexus dobře. Chyba se dá zjistit v Nexus Root Toolkitu , po stisknutí Full Driver Installation Guide je na záložce 4 možno spustit Full Driver Test.  Pokud test skončí chybovým hlášením, je potřeba postupovat podle průvodce na záložkách 1 – 3, v podstatě je potřeba všechny ovladače odinstalovat a nainstalovat znovu. Postup se osvědčil a mohl jsem pokračovat.

ntk1

ntk

Další drobná potíž – po několika restartech došlo k porušení twrp, takže jsem musel celý postup opakovat znovu.

2. Instalace ROM – to už je to nejjednodušší. Nejlepší custom rom se dají nalézt například zde včetně linků na stažení. Dále je potřeba stáhnout balíček Google apps to proto, aby bylo vůbec možno nějaké aplikace nainstalovat- custom rom žádné aplikace neobsahují. Pro Nexus 7  jsem musel stáhnout pico variantu pro Android 6  na platformě ARM. Varianty se liší velikostí instalačního balíku a žádnou větší než pico  se mi kvůli velikosti paměti nainstalovat nepodařilo.S balíkem se však nainstaloval Google play  a přes něj je možno nainstalovat prakticky vše co tablet utáhne. Oba soubory je potřeba přes usb nakopírovat do tabletu.

 

Po vypnutí tabletu je opět dvojhmatem Volume down + Power  potřeba zapnout recovery režim. Nejdříve je dobré provést backup originální rom a dále po vymazání System, Cache Dalvik Cache  se z úvodního menu nejprve nainstaluje nová ROM a po instalaci i Google apps. Poté po restartu a doinstalování pár aplikací včetně Nova Launcheru ve verzi 5 může Nexus 7  vypadat nějak takhle:

screenshot_20161214-171217

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s