Leninův návrat do Ruska po únorové revoluci

Letos je stoleté výročí katastrofy, která zásadně ovlivnila vývoj velké země na východě, ale zároveň i celé Evropy. A nejenom Evropy.

Není příliš známá cesta Lenina do Ruska po únorové revoluci, která jej i jeho spojence ve švýcarském exilu nepříjemně zaskočila. Po následujících událostech a vyjednáváních byli Lenin a 35 jeho soudruhů revolucionářů (jako časovaná bomba nebo trójský kůň) za souhlasu německých úřadů přepraveni přes Německo do Švédska a odtud do Finska (tehdy ovšem součásti Ruska). Generál Luddendorf např. tvrdil, že převoz Lenina do Ruska byla  z vojenského hlediska užitečná.

Wikipedie (čs) uvádí, že cesta zapečetěným vlakem přes německo je bolševická pověst:

O cestě Lenina přes Německo německá vláda věděla a legendy o právu exteritoriality a o „zapečetěném vagónu“ jsou jen dodatečným bolševickým kamuflováním toho, že Lenin jako příslušník nepřátelského státu byl s vědomím Německa, za německé peníze a s posláním od Němců přepraven ze Švýcarska do Ruska

www.history.com zapečetěný vagon uvádí:

After the outbreak of the February Revolution, German authorities allowed Lenin and his lieutenants to cross Germany en route from Switzerland to Sweden in a sealed railway car. Berlin hoped, correctly, that the return of the anti-war socialists to Russia would undermine the Russian war effort, which was continuing under the provisional government. Lenin called for the overthrow of the provisional government by the soviets; he was subsequently condemned as a “German agent” by the government’s leaders. In July, he was forced to flee to Finland, but his call for “peace, land, and bread” met with increasing popular support, and the Bolsheviks won a majority in the Petrograd soviet. In October, Lenin secretly returned to Petrograd, and on November 7, the Bolshevik-led Red Guards deposed the Provisional Government and proclaimed soviet rule.

Z Leninovy biografie str. 262: …V Gottmüdingenu, německé pohraniční stanici, byli Rusové usazeni ve zvláštním vagónu, jehož 3 dveře byly zapečetěny a čtvrté, zadní dveře, zůstaly otevřené. Dva němečtí důstojníci byli usazeni do posledního kupé jako zástupci německého velení a přes chodbičkou byla křídou nakreslena čára jako označení hranice mezi ruskými revolucionáři a německými důstojníky. Překračovat vyznačenou hranici bez svolení ruských pasažérů bylo povoleno pouze Fritzi Plattenu, který skupinu doplňoval.

Ve Stuttgartu společnost navštívil Janson, člen Německé obchodní unie …. .Byl energicky odmítnut Plattenem, jednajícím podle Leninových instrukcí.

Německý tisk měl striktní příkazy nepublikovat jakékoliv zprávy o ruských emigrantech po dobu pobytu na německé půdě. Autority se obávaly, že by podobné články mohly vést k demonstracím sympatizantů.

30. března (12. dubna) vlak dojel do Sassnitz na baltickém pobřeží. Zde byli všichni pasažéři přesazeni na švédskou obchodní loď …

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s